Kurdistan - da li je nova država realnost?
"Izgledi za nezavisnost Kurdistana zavise od toga hoće li sirijska kriza posle rusko-američkog dogovora da se rešava isključivo političkim sredstvima, ili će da preraste u širu krizu u koju će da bude upletena i Turska", navode ruski mediji.
"Šansa za nezavisnost posle 100 godina"
- Sa razvojem bliskoistočne krize Kurdi su, kao nikada u istoriji, postali najuticajniji narod u regionu. U Iraku i Siriji ravnoteža moći zavisi od njih, a nalaze se i u središtu turske politike. Razvoj građanskog rata u Siriji doprineo je i nacionalnom buđenju Kurda, koji posle sto godina borbe za samostalnu državu, čini se, upravo sada imaju najviše izgleda da izvojuju nezavisnost - smatra Jurij Nabijev, predsednik ruskog Društva za saradnju sa kurdskim narodom.
- Da je međunarodna zajednica pružala Kurdima neophodnu podršku, oni bi već odavno pobedili Islamsku državu. Mislim da je stvaranje nezavisne kurdske države već na pomolu, jer oni imaju sopstvene institucije, vojsku, kontrolišu svoje teritorije - kaže Nabijev, a prenose ruski portali.
Sa druge strane, vojni analitičar Vladimir Bogatirjov kaže da ni Rusija, ni SAD, ni bliskoistočne države nikada nisu najavljivale da bi nezavisna kurdska država mogla da bude formirana.
- Da je došlo do stvaranja nezavisne kurdske države, u regionu bi se pojavila vojno jaka, ekonomski razvijena i dobro organizovana zemlja, koja bi drastično promenila odnos snaga u regionu. Osim toga, irački, sirijski i turski Kurdi, iako teže ujedinjavanju, ipak imaju dosta nesuglasica. Za sada nema uslova za nezavisnu državu“, zaključuje Bogatirjov.
Međutim, ima analitičara koji smatraju da bi Veliki Kurdistan odgovarao SAD, jer ne bi zavisio od arapskih veza i spletki i ne bi nužno morao da bude u konfrontaciji sa Izraelom, bliskoistočnom državom koju Amerika bezrezervno podržava.
"Nezavisni Kurdistan koji bi obuhvatio samo teritoriju današnjeg severnog Iraka postao bi zarazan primer za Kurde koji žive u Turskoj, Iraku, Iranu i Siriji. Bio bi to prvi slučaj da se na prostoru Bliskog istoka posle Prvog svetskog rata stvara nova država i to na području koje je veoma osetljivo i rovito", zaključuju ruski mediji.