Ameri šokirani: "Zašto se Kurdi okreću Rusiji"?
Američki ekspert Džon Kaplan objašnjava u "Vašington postu" zašto sirijski Kurdi imaju sve razloge da se približe Moskvi, a ne Vašingtonu.
"Prijateljstvo sa Moskvom je logično"
"U sredu je filijala najveće i najmoćnije kurdske partije u Siriji, Demokratskog saveza, otvorila svoje prvo zvanično predstavništvo u inostranstvu upravo u Rusiji", piše ovaj politikolog. "Ako uzmemo u obzir vojnu i političku podršku koju su Demokratskom savezu pružile SAD, ova odluka će verovatno da na Zapadu izazove neku vrstu šoka i iznenađenja", dodaje on.
"Pa ipak, ako pogledamo situaciju sa tačke gledišta istorijskog iskustva sirijskih Kurda i njihovih najvažnijih interesa, postaje jasno da je prijateljstvo sa Moskvom za njih strateški opravdano", tvrdi ovaj stručnjak.
Kaplan navodi nekoliko argumenata koji, po njegovim mišljenju, objašnjavaju zašto se jedna od glavnih snaga u borbi protiv Islamske države okreće Rusiji.
"Kao prvo, po mišljenju američkog politikologa, SAD ne mogu sirijskim Kurdima da pruže bezuslovnu podršku zbog njihove povezanosti sa 'Radničkom partijom Kurdistana', koja je aktivna u Turskoj i koju Turska smatra terorističkom organizacijom", tvrdi Džon Kaplan.
"SAD su nepredvidive"
"Kao drugo, upravo ruska strana je apelovala da se sirijski Kurdi uključe u pregovore o rešavanju sirijskog konflikta u Ženevi. Osim toga, SAD su poznate po svojoj nepredvidivosti kada se radi o tome koga podržavaju", piše "Vašington post".
"Kao treće, Kurdi se okreću Rusiji, a ne Americi, jer ona ima najveći uticaj na Damask i veći broj poluga uticaja na regulisanje situacije u zemlji posle konflikta".
"Putin je bez sumnje glavni međunarodni saveznik Bašara al Asada i upravo on najviše može da pomogne Kurdima da dobiju ono što žele. Kurdi znaju da u tom smislu ne mogu da računaju na SAD", smatra Kaplan.