Amerikanci šalju antiraketni štit u Južnu Koreju
Najnovije lansiranje rakete koje je u subotu izvela Severna Koreja podstaklo je Seul i Vašington da intenzivnije razgovaraju o razmeštanju američkog antiraketnog THAAD sistema u Južnu Koreju, što verovatno neće naići na odobravanje u Kini.
- Severna Koreja nastavlja da razvija nuklearno oružje i balističke programe. Zbog toga je odgovornost na našem savezu da pruži snažan odgovor na te pretnje - naveo je komandant snaga SAD u Južnoj Koreji general Kurtis Skaparoti.
On je kazao da sistem THAAD može značajno da pobošlja odbranu od raketa. Reč je o sistemu koji je napravljen za obaranje raketa kratkog i srednjeg dometa. Osam presretača može biti ispaljeno odjednom, a sistem se brzo ponovo puni, piše "Vašington post".
Kina i Rusija protiv THAAD-a
Pročitajte još:
* "Svet nije spreman za najgori scenario S.Koreje"
Iako su u Južnoj Koreji i ranije razmatrali mogućnost dopremanja sistema THAAD, ta tema je bila kontroverzna zbog tesnih ekonomskih i diplomatskih veza koje ta zemlja ima s Kinom. Kina se protivi slanju antiraketnih sistema na Korejsko poluostrvo.
Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova izjavio je prošlog meseca da se nada da će Južna Koreja razmisliti o tom potezu. Peking smatra i da bi ostale države trebalo da razmotre nacionalne interese kada je reč o njihovoj bezbednosti.
Raspoređivanju THAAD sistema u Južnu Koreju protivi se još jedna velika sila - Rusija.
Međutim, u zajedničkom saopštenju Vašingtona i Seula je navedeno da, ako do razmeštanja sistema dođe, biće to isključivo zbog Severne Koreje. Ako do razmeštanja dođe, Južna Koreja će obezbediti zemlju a SAD će finansirati operacije.
Jedna THAAD baterija košta oko 1,3 milijarde dolara. Prethodnih meseci, lokalni mediji su izveštavali o posetama Južnoj Koreji predstavnika kompanije "Lokid Martin" koja proizvodi THAAD.