Švajcarska: S izbeglicama kao u vreme nacizma
Švajcarska u potaji već nekoliko godina vrši plenidbu predmeta od vrednosti izbeglicama koje uđu na njihovu teritoriju, ali se to do juče uopšte nije znalo. Zbog ove mere ceo svet kritikuje samo Dansku.
Sada se ispostavlja da ni Švajcarska nije daleko od sramnog modela koji je vlada u Bernu primenjivala tridesetih godina prema jevrejskim izbeglicama iz Francuske i Nemačke, proglasivši da je "barka prepuna" i da "nema mesta". Mnogi Švajcarci svesno su kršili zakon spasavajući čitave porodice - bilo krijući ih, bilo omogućavajući prolaz na granici.
Ako odu, sve im se vraća
Kada stignu u Švajcarsku, izbeglice moraju da predaju vlastima sve predmete od vrednosti koja prelazi hiljadu franaka kako bi na taj način učestvovali u troškovima za njihovo izdržavanje.
Švajcarska državna televizija na nemačkom jeziku u emisiji 10 na 10 prikazala je potvrdu o konfiskaciji izdatu jednom sirijskom izbeglici koji je predao polovinu gotovine koja mu je preostala pošto je isplatio čoveka koji ga je zajedno sa porodicom ilegalno prevezao preko granice.
Lane je 112 osoba predalo 39.500 švajcarskih franaka i predmete u vrednosti od 210.000 švajcarskih franaka.
Daj pare!
U emisiji je prikazan i letak koji se deli izbeglicama, a na kome piše: "Ukoliko posedujete vrednost koja prelazi hiljadu švajcarskih franaka, obavezni ste da to predate švajcarskim vlastima po dolasku u prijemni centar".
Imigrantske vlasti u Švajcarskoj objasnile su da je ova mera u skladu sa zakonom koji kaže da izbeglice treba "u meri u kojoj je to moguće" da doprinesu plaćanju troškova zahteva za dobijanje azila, kao i pružanju socijalne pomoći. Ako neko od njih svojevoljno napusti Švajcarsku u roku od 7 meseci - sve što je konfiskovano, biće mu vraćeno - objasnio je portparol Sekretarijata za migracije.
Švajcarska je međutim potpisnica međunarodne konvencije o izbeglicama sa kojom ove mere nisu u skladu.
Boravak na kredit
Izbeglice koje dobiju pravo na boravak na tlu Švajcarske obavezne su da tokom deset godina daju 10 odsto svojih primanja sve dok ne isplate sumu od 15.000 evra.
Državni sekretar za migracije Mario Gatiker izjavio je da je lane 39.500 ljudi zatražilo azil, ali da bi u ovoj godini taj broj mogao da bude povećan. On je ocenio da "sve zavisi od toga kako će se stvari odvijati u Turskoj", kao i od rasporeda migrantskih puteva. Gatiger je rekao da će zato Švajcarska udvostručiti broj mesta za privremeni smeštaj kojih će ubuduće biti pet hiljada.
"Švajcarska nikada nije bila manje privlačna za izbeglice koje nemaju "stvarne motive za azil", istakao je on, aludirajući na sve one koji ne dolaze iz Sirije.