Azil po Dablinskim pravilima
Policija nemačke pokrajine Bavarske svakodnevno vraća više stotina izbeglica u Austriju, jer ne žele da podnesu molbu za dobijanje azila u Nemačkoj, već u nekoj drugoj zemlji.
Od početka godine svakodnevno je oko 200 izbeglica iz Nemačke proterano u austrijsku pokrajinu Gornja Austrija, sa tendencijom rasta, konstatovala je portparol policije ove austrijske pokrajine Simone Majer-Kirhberger u izjavi agenciji APA.
Samo u nedelju je 260 osoba iz Nemačke vraćeno u Austriju, potvrdila je policijska direkcija Bavarske.
Većina proteranih nisu Sirijci (koji imaju dobar izgled na dobijanje azila), već osobe iz Avganistana, Irana, Iraka ili Maroka.
Razlog za vraćanje u Austriju je dosledna primena Dablinskih pravila, prema kojima izbeglice bivaju primljene u jednoj zemlji EU samo ako u njoj žele podneti zahtev za dobijanje azila.
Pregovarati sa Nemcima
Mnogi ponovo pokušavaju da preko Nemačke dospeju, na primer, do Švedske, pa je pokrajinski ministar za azil Rudi Anšober apelovao na vladu u Beču da započne pregovore sa Nemačkom kako bi se zaustavilo vraćanje izbeglica u Gornju Austriju. Ta pokrajina je još u decembru ukazivala na ovaj problem, u času kada je svega bilo između 50 i 100 izbeglica koje su dnevno vraćane u Austriju.
Nakon povratka u Austriju izbeglice imaju prava, posle nove registracije, da se slobodno kreću i tek nakon šest meseci moraju da se jave policiji za strance u Velsu ili Lincu, gde se odlučuje o njihovoj daljoj sudbini, piše dnevnik "Oberesterajhiše nahrihten".
Oni koji ne podnesu zahtev za azil, borave ilegalno u Austriji i time krše zakon, i mogli bi biti novčano kažnjeni, to jest i privremeno privedeni, ukazuje Majer-Kirhberger.