Mađari, izgleda, spremaju teren za izlazak iz EU
Velika Britanija već mesecima traži od Evropske unije brojne ustupke kako bi ostala u toj zajednici, preteći da će na referendumu o britanskom članstvu u EU zagovarati izlazak iz nje. Mađarska podržava većinu reformi koje traži britanski premijer Dejvid Kameron u pregovorima s Evropskom unijom, izjavio je u četvrtak u Budimpešti mađarski premijer Viktor Orban.
Orban je, posle razgovora sa britanskim premijerom Kameronom, rekao da Mađarska u potpunosti podržava tri od četiri Kameronova predloga reformi, preneo je Rojters. Međutim, kako je rekao, pitanje socijalnih beneficija je "teže", a Mađarska ne može da prihvati nikakvu diskriminaciju.
Kameron je rekao da njegov predlog da se ograniče beneficije za migrante iz EU tokom prve četiri godine boravka u Britaniji "ostaje na stolu", ali je otvoren za alternative.
- Treba da tražimo rešenja pre nego kompromise, ali sam uveren da možemo da postignemo dogovor - poručio je Kameron.
Britanski premijer je izjavio da razgovori o reformi EU idu dobro i izrazio uverenje da će pitanja poput migracije i konkurentnosti biti rešena na način koji zadovoljava Britaniju.
Orban je naveo da je optimista i da će zemlje centralne Evrope postići dogovor sa Velikom Britanijom povodom njenog plana o ograničavanju socijalne pomoći migrantima u Evropi, ali da Mađari ne treba da budu diskiminisani.
Zemlje Višegradske grupe formiraće zajednički stav o reformi beneficija, rekao je Orban.
Britanija bi trebalo da se izjasni o ostanku u Uniji na referendumu do kraja 2017. godine, a Kameron pokušava da sa Unijom pregovara o pitanjima koja najviše smetaju Britancima.
Jedno od najspornijih pitanja su beneficije radnicima koji dolaze iz drugih zemalja EU. Kameron želi da Unija smanji birokratiju i prenese više ovlašćenja sa Brisela na zemlje članice.
On takođe traži garancije da će Britanija biti zaštićena od veće političke integracije i ekonomskih odluka članica evrozone, što zasada nije sporno.
Ključna sporna tačka je to što Kameron želi da ukine beneficije za migrante iz drugih članica EU tokom prve četiri godine boravka u Britaniji. To, po mišljenju članica Unije, narušava princip nediskriminacije i slobode kretanja između zemalja EU.