"A kako će da nas prisile da primimo migrante?"
Mađarski premijer Viktor Orban najavio je u nedelju uveče da će parlamentu da predloži amandman na Ustav u vezi sa ishodom referenduma o migrantskim kvotama, kako bi "zacementirao volju naroda" i poručio da EU ne može da prisili njegovu zemlju da primi migrante.
Orban je naveo da u EU moraju da uzmu u obzir rezultate glasanja i rezultat referenduma nazvao izvanrednim, ističući da je broj onih koji su glasali za odbacivanje migrantskih kvota premašio broj onih koji su glasali za ulazak Mađarske u EU 2004. godine.
Na referendumu o članstvu Mađarske u EU, za ulazak u blok glasalo je 3.056.000 ljudi, a sada je 3.204.000 osoba reklo "ne" na referendumu, kazao je Orban.
Komentarišući rezultate, Orban je rekao da će "ovo oružje biti dovoljno jako i u Briselu", navela je agencija MTI.
- Možemo da budemo ponosni što smo, mi Mađari, prva i zasad jedina zemlja članica u EU koja je izrazila mišljenje o pitanju migracije. To je bila dobra i časna stvar - naveo je Orban.
Orban je istakao da pitanje "sa kim ćemo da živimo, šta će da postane naša kultura i naš način života" treba da bude najvažnije u narednim godinama.
- Brisel ili Budimpešta. To je bilo pitanje. Odlučili smo da pravo da odlučuje isključivo ima Budimpešta - naveo je Orban.
Referendum je, prema njegovim rečima, prvi važan korak na "dugom putu" koji predstoji. - Na tom putu, Mađarska će morati da bije mnoge teške bitke - zaključio je Orban.
Rojters je preneo da će Orban podneti amandman kojim će rezultate referenduma pretočiti u zakon.
- Predložiću izmenu Ustava koja će odražavati volju naroda. Nateraćemo Brisel da shvati da ne može da ignoriše volju glasača u Mađarskoj - naveo je Orban.
Na osnovu 94,8 odsto prebrojanih glasova, referendum u Mađarskoj nije uspeo jer je na njega izašlo manje od 50 odsto birača, ali se 98,2 odsto izašlih izjasnilo protiv obavezujućih kvota EU za prihvat migranata, što funkcioneri vladajuće stranke i vlade ipak tumače kao pobedu.