Zimus sledi gužva na Balkanu
EU i dalje je nemoćna da zaustavi izbeglički talas, a odluka da se u prijemnim centrima u Grčkoj i Italiji vrši selekcija na one koji mogu i koji ne mogu da dobiju azil - još nije sprovedena u delo. Suočene sa jačanjem desnice, države EU na čelu sa Nemačkom pokušavaju da ublaže posledice ove političke nemoći tako što će blokirati izbeglički talas još na Balkanu.
U isto vreme Nemačka je već počela da vraća državljane Srbije i drugih zemalja zapadnog Balkana, kojima je odbijen zahtev za azil. Tome treba dodati i azilante iz "trećih zemalja" poput Avganistana, koji su kroz Srbiju prošli "legalno ili ilegalno".
Nije teško zamisliti da bi zimus, kao što je upozorila kancelarka Angela Merkel, moglo da dođe do "zakrčenja" u Srbiji, gde bi se susreli migranti koje Zapad vraća i onih koji hrle ka zapadnoj Evropi.
Da je ovakav scenario sve verovatniji svedoči i zaključak sastanka ministara policije EU da i na Balkanu, "u zemljama koje nisu članice Unije", otvore dodatne centre za popis migranata i uzimanje otisaka prstiju.
Pročitajte još:
* Merkelovoj preti smena zbog želje da zaštiti Balkan
Zamisao da će se azilanti iz Italije i Grčke raspoređivati u zemlje prihvata u Uniji daleko je od ostvarenja tim pre što niko ne zna kako će sprečiti izbeglice raspoređene u Poljskoj na primer da odatle prebegnu u Nemačku. Još komplikovanije deluje ideja da se iz Grčke i Italije u zemlje porekla vraćaju izbeglice koje ne potiču iz Sirije i Eritreje.
- Neke članice EU neće dugo moći da izdrže teret priliva migranata. Ako dođemo u situaciju da granice više ne mogu da se održe, Šengen će se naći u velikoj opasnosti - rekao je Žan Aselborn, šef diplomatije Luksemburga, predsedavajućeg EU.
Erdogan pun prezira
Da stvari budu još gore - ključni partner u ovom planu je Turska čiji je predsednik Erdogan otvoreno pokazao svoj prezir prema demokratiji hapseći pred kamerama novinare koji mu nisu naklonjeni. EU je primorana na poniženje zatvarajući oči pred samodržačkom vladavinom ovog islamskog konzervativca obećavajući mu ipak otvaranje pregovora za prijem u EU.
- Presudno je u ovom času da se odmah primene mere da se zaustavi navala imigranata, ali ne postoji jedno dugme na koje možemo pritisnuti da to postignemo - objasnio je Aselborn, uz napomenu da se "mora zaustaviti dosadašnja politika propuštanja imigranata, bilo da su u pitanju zemlje ulaska u EU, tranzitne i zemlje prihvatanja izbeglica".