Balkanu preti humanitarna kriza
Evropska komisija priznala je juče da je situacija sa izbeglicama na Balkanu zabrinjavajuća i konfuzna i da strahuje od humanitarne krize u zemljama na tzv. balkanskoj ruti, naročito u Grčkoj. Na "terenu" je sve očiglednije da institucije EU nemaju ni veliku važnost, ni moć, pa kao da u ovoj krizi sve manje postoji, a njene članice sve više deluju i odlučuju - svaka za sebe.
Iako komesar za migracije Dimitris Avramopulos tvrdi da je stalno "sa svima u kontaktu", sve je očiglednije da zemlje "balkanskog puta" (Makedonija, Srbija, Hrvatska, Slovenija i Austrija) okuplja Beč, a da Brisel nema kontrolu nad ovom "regionalnom saradnjom".
O atmosferi i razlazu na liniji Beč-Brisel, svedoči činjenica da na jučerašnju konferenciju o migrantima u Beču, Austrija nije pozvala ni Evropsku komisiju, a ni Grčku.
Komisija je kritikovala jednostranu odluku Austrije da zatvori svoje granice za avganistanske migrante i propušta samo Iračane i Sirijce i to u okviru kvota koje je sama odredila, bez konsultovanja sa EU.
Taj primer sledila je Makedonija, pa na hiljade ljudi ne znaju gde će, a opasnost od "zakrčenja" u Grčkoj je očigledna. Ukoliko bi došlo do humanitarne katastrofe koja izgleda skoro neizbežna, to bi verovatno značilo i spontano, iako ne formalno, odsecanje Grčke iz Šengena. Od ovoga strepi Nemačka jer se Atina ponajviše zadužila kod nemačkih banaka, a zatim je te "trule" dugove otkupila nemačka država i stavila ih na leđa poreskih obveznika.
Do koje mere EU podseća na avion bez pilota govori i to što portparolka EK, Nataša Berto, nije mogla da odgovori na pitanje da li je u skladu sa evropskim pravilima to što Austrija, uprkos priči EU o borbi protiv terorizma, uništava otiske prstiju onih tražilaca azila čiji je zahtev odbijen "a takvih je 80 odsto".
- Proverićemo to, bilo je sve što je ona mogla da kaže novinarima.
Otisci prstiju
Berto je potvrdila da se podaci o otiscima prstiju migranata iz svih članica EU deponuju u evropskoj bazi podataka, ali da one balkanske zemlje koje nisu članice Unije, nemaju pristup toj bazi što deluje čudno obzirom na brojne nedavne zvanične potvrde o saradnji policije Srbije sa kolegama iz država EU.