50.000 izbeglica Grcima, 50.000 zapadnom Balkanu (čitaj: Srbiji)
Lideri zemalja EU i Balkana postigli su dogovor o zbrinjavanju 100.000 migranata uz pomoć Ujedinjenih nacija, od čega bi na teritoriji Grčke trebalo da bude zbrinuto 50.000 ljudi, a dodatnih 50.000 migranata biće raspoređeno u centrima duž rute koja vodi preko zapadnog Balkana. Kako su BiH i Crna Gora slepo crevo same za sebe i ne važe ni za kakvu rutu ni za šta, kako su ostale balkanske zemlje oko nas u EU (u čije ime Grčka preuzima pomenuti broj izbeglica), ostajemo Makedonci i mi... Ako ima nekog na toj ruti da je nepoželjnija destinacija od nas - to je Makedonija, i eto, možda bi moglo da se pretpostavi na kojoj teritoriji bi tih 50.000 nesrećnika moglo da prezimi (mi nećemo da vam kažemo, ali jedina preostala zemlja na toj ruti je Srbija...).
Grčka je pristala da na njenoj teritoriji bude zbrinuto 50.000 ljudi. Od tog broja, 30.000 azilanata preuzeće vlasti u Atini, a još 20.000 biće zbrinuto u saradnji sa UNHCR-om.
Dodatnih 50.000 migranata biće raspoređeno u centrima duž rute koja vodi preko zapadnog Balkana, prema Austriji i Nemačkoj.
Malo policijske demokratije
Dogovoreno je da se Sloveniji pošalje pomoć od 400 policajaca, koji će raditi na granici, potom da se "obeshrabri" kretanje migranata preko granica susednih zemalja bez obaveštavanja tih država i da se imenuju oficiri za kontakt koji će ostalim državama prenositi informacije o broju migranata.
Manje balkanske države upozorile su da su njihovi resursi preopterećeni usled velikog broja ljudi koji dolaze.
Razgovori su završeni u nedelju kasno uveče, a počeli su optužbama koje su lideri 11 zemalja razmenili zbog ponašanja tokom krize, rekli su zvaničnici.
Dogovoreno je i da Grčka, Makedonija i Albanija pooštre kontrolu nad svojim spoljnim granicama. Prema akcionom planu u 17 tačaka, EU agencija za granice "Fronteks" trebalo bi da pomogne Grčkoj prilikom registracije izbeglica i migranata.
Komšije da rade zajedno
"Jednostrana akcija može da izazove lančanu reakciju. Zahvaćene države zato treba da razgovaraju međusobno. Komšije treba da rade zajedno duž ove rute", navodi se u zajedničkom saopštenju objavljenom posle sastanka.
Domaćin susreta, predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker rekao je da je "jasno stavljeno do znanja da se mora obustaviti politika jednostavnog prelivanja ljudi".
Sastanak je organizovan na inicijativu nemačke kancelarke Angele Merkel, kako bi se situacija duž rute kretanja migranata dovela pod kontrolu uoči zime. "Vanredna vremena zahtevaju vanredne mere", rekla je Merkelova.
Slovenački premijer Miro Cerar, u čiju je zemlju ušlo 60.000 izbeglica za deset dana, rekao je da će "EU početi da se raspada" ako se akcija ne preduzme u roku od nekoliko dana.
"Postoji strah da će Nemačka, a potom i Austrija, zatvoriti svoje granice, što bi dovelo do domino-efekta koji bi bio katastrofalan za Evropu", upozorio je Cerar.