Žica i psi dočekali migrante u Sloveniji
Vozu sa 1.800 izbeglica, koji je krenuo iz Čakovca prema Središću na Dravi, nije dozvoljen ulaz u Sloveniju, a izbeglice koje su pešice nastavile put ka granici je dočekala žičana ograda i slovenačka policija sa psima koja ih nije pustila u zemlju.
S obzirom da između hrvatskih i slovenačkih vlasti nije bio postignut dogovor o ulasku voza u Sloveniju, odlučeno je da se voz, koji je krenuo noćas oko dva sata posle ponoći, zaustavi na poslednjoj stanici u Hrvatskoj, u Macincu, a ostatak puta izbeglice su nastavile peške, prenela je agencija Hina.
Iako je putnicima u vozu bila ponuđena mogućnost da zatraže azil i ostanu u Hrvatskoj, svi su nastavili put peške, po pruzi. Slovenačka policija je, međutim, dočekala priliv izbeglica sa žičanom ogradom i psima i nije ih pustila u zemlju.
Izbeglice su sa železničkog prelaza usmereni na obližnji drumski prelaz Trnovec, ali ni tamo im nije dozvoljen ulazak u Sloveniju.
Pročitajte još:
* Hrvati izbeglice prosleđuju komšijama
* Nemačka razmatra masovno vraćanje izbeglica u Hrvatsku i Sloveniju
* Očaj na granici između Hrvatske i Slovenije: Migrant pokušao samoubistvo
Predstavnici UNHCR odbili su mogućnost da se preko granice propusti samo 150 najranjivijih uz obrazloženje da bi to značilo razdvajanje porodica. Zato 1.800 ljudi, među kojima i veliki broj dece, i dalje na kiši i hladnoći čeka ulazak u Sloveniju.
Hina nezvanično saznaje da je na graničnom prelazu Banfi kod Štrigove (Međumurska županija) 300 migranata iz šest autobusa ipak uspelo da pređe granicu. S ozbirom da se radi o manjem prelazu, mali kontingent slovenačke policije bio je nespreman za prihvat tako velikog broja ljudi.
I Austrijanci neće izbeglice
Austrija je u nedelju kasno uveče obavestila Sloveniju da za sada ne može da prima još izbeglica koji dolaze preko Slovenije.
Ministarka unutrašnjih poslova Austrije Johana Mikl-Lajtner obavestila je o tome slovenačku koleginicu Vesnu Đerkeš Žnidar u telefonskom razgovoru, a kao razlog za takav potez, Austrija je navela da ima poteškoće da obezbedi prihvat i brigu za izbeglice po njihovom dolasku.