Proteruju na Kosovo, u Albaniju i Crnu Goru
Kao odgovor na rastući broj izbeglica, vlada u Berlinu je zaključila najavljivani zakonski paket sa izmenama vezanim za pravo na azil. Ciljevi su: ubrzavanje procedure za dobijanje azila, rasterećenje pokrajina i komuna preko pomoći koja će stizati iz saveznog budžeta, pojednostavi osnivanje novih prihvatnih smeštaja, kao i da se odbijeni azilanti što pre pošalju svojim kućama.
Paket predviđa i to da Albanija, Kosovo i Crna Gora budu klasifikovane kao "sigurne države porekla". Za azilante iz tog dela Balkana koji su od 1. septembra podneli molbu za azil, biće uvedena zabrana zapošljavanja i oni će biti vraćeni kući u što kraćem roku.
Država će, kako je ranije dogovoreno, preuzeti troškove za izbeglice - mesečno 670 evra po osobi. Finansiranje počinje sa danom registrovanja i završava sa okončanjem procedure, koja trenutno traje oko pet meseci. Još u oktobru treba da bude završena procedura usvajanja zakona, a planirano je da on stupi na snagu već od 1. novembra.
Nemačka vlada je bila prinuđena da što pre usvoji ovaj paket, jer proteklih dana i nedelja, i pored uvedenih pograničnih kontrola, dolazak novih izbeglica ne jenjava. Savezna policija je u poslednjih deset dana registrovala oko 30.000 migranata, koji su došli u Nemačku u potrazi za azilom. Pouzdane podatke je teško dobiti, jer su pokrajine nadležne za registraciju, a na saveznom nivou se polako gubi uvid u stanje stvari.
Poziv, pa spuštena rampa
- Nemačka kancelarka Angela Merkel je 5. septembra rešila da prihvati izbeglice u neograničenom broju, a već 13. septembra su zbog nekontrolisane navale azilanata ipak uvedene privremene pogranične kontrole, posebno na granici sa Austrijom, Češkom i Poljskom, piše "Bild". List navodi da je od 5. do 27. septembra u Nemačku pristiglo 230.000 azilanata, od kojih je 150.000 ušlo posle uvedenih kontrola. Istina je, sudeći po pisanju "Bilda", da u Nemačku ulazi u proseku po 10.000 izbeglica dnevno!