Izbeglice srozale ugled Merkelove
Putovanje na sednicu plenuma skupštine UN bilo je mala pauza u napornoj nedelji koju je nemačka kancelarka Angela Merkel imala za sobom, a glasni pozdravi koje je dobila od prisutnih dok je iz zgrade na Ist Riveru pešice išla do zgrade nemačkog predstavništva značili su pozdravljanje njene politike prema izbeglicama koje ovih nedelja hrle u Nemačku.
Međutim, u sopstvenoj zemlji i partiji Merkelova sve više doživljava kritike zbog svoje strategije u izbegličkoj krizi. Prošle nedelje je na sednici parlamentarne frakcije CDU-CSU puna tri sata morala da sluša oštre napade svojih partijskih kolega.
Optimizam ne pomaže
Otpor je pružio i predsednik CDU-a Tiringije Mike Moring, dok je poslanica Erika Štajnbah rekla da narod očekuje od vladajućih demohrišćana da konačno prekinu dalji rast broja azilanata. "Optimističke izjave kancelarke nisu stvari učinile lakšim", rekla je Štajnbahova.
Bivši ministar unutrašnjih poslova, Bavarac Hans-Peter Fridrih, zahtevao je da se odmah uvede gornja granica broja izbeglica koje Nemačka može da prihvati: "Pogrešno poslate signale moramo hitno da korigujemo", rekao je Fridrih misleći na politiku Merkelove koja je dovela do toga da sada sve izbeglice žele u Nemačku.
Članovi bavarskog CSU-a glasno su aplaudirali na ove reči, a mnogi delegati CDU-a su im se pridružili lupanjem o stolove odozdo - da Merkelova ne vidi ko aplaudira, ali da može da čuje da ima dosta onih koji podržavaju takve stavove. Kucanje o sto je tradicionalni nemački način davanja podrške govorniku.
Od oko 30 govornika, samo troje je kurs vlade bezrezervno podržalo: ministarka odbrane Fon der Lajen, državni sekretar Marija Flahzbart i generalni sekretar partije Peter Tauber.
Kako bi ilustrovao partijska baza misli o azilantskoj politici, poslanik Volfgang Bozbah citirao je pismo koje je dobio od gradonačelnika grada u kome živi i koji kaže "ovaj sistem će da kolabrira".
Pročitajte još:
* Zbog čega je Nemačka tako lako primila izbeglice?
I dok bavarski demohrišćani već duže vreme javno ističu kako je masovni prihvat izbeglica koje su dolazile preko Mađarske i Srbije bio teška greška, veliko iznenađenje je u TV emisiji "Majbrit Ilner" gledaocima priredio ministar unutrašnjih poslova Tomas de Mezijer koji je direktno optužio Merkelovu za rezantan porast broja izbeglica.
- Izgubili smo kontrolu posle odluke da te ljude iz Mađarske dovedemo u Nemačku - rekao je on pokušavajući da ublaži svoj stav rečima da se "trenutno radi na tome da se stvari ponovo dovedu u red". Mezijer je dugogodišnji čovek od poverenja Merkelove i do sada ju je uvek branio, ali sada je priznao da "CSU, nažalost, ima pravo".
Tek četvrta
Ispitivanja javnog mnjenja pokazala su da politika Merkelove ima sve manju podršku stanovništva. Prvi put posle pobede na izborima, ona je pala na četvrto mesto liste omiljenih političara, a njen kritičar Bozbah je "preskočio" i zauzima treće mesto.