"Zašto migrantima ne bismo dali posao umesto azila?"
Debata o došljacima sa Balkana stigla je i do tržišta rada - poslodavci bi voleli da se odbijenim potražiocima azila dozvoli da rade u Nemačkoj, dok Ministarstvo unutrašnjih poslova misli da bi to bilo pogubno, objavio je nemački radio "Dojče vele"(DW).
Glas Vinfrida Krečmana dao je težinu debati koja se razvila u Nemačkoj u vezi sa izbeglicama sa Zapadnog Balkana. Krečman, pokrajinski premijer Baden-Virtemberga iz stranke Zelenih, zahteva od Vlade Nemačke da omogući legalan pristup tržištu rada tim ljudima - prenosi DW.
- Mi možemo da omogućimo useljeničke koridore za zanimanja gde nam nedostaje radne snage, na primer kada u pitanju negovatelji starih lica - kazao je Krecman i dodao je da je zapadni Balkan deo Evrope i mora se stabilizovati.
Ako poželite da saznate šta je premijer Baden-Virtemberga mislio pod pojmom "useljenički koridor nećete baš imati mnogo sreće", navodi se u tekstu i dodaje da je Krečmanov portparol rekao da nije nadležan i uputio novinare na pokrajinsko Ministarstvo za integracije.
- A, tamo smo nakon nekoliko sati dobili odgovor da bi se, možda, mogli obratiti kancelariji odnosa sa javnošcu premijera Krecmana. Jedini referent za odnose s medijima kojeg smo uspeli da dobijemo kaže da nema vremena jer ima 250 novinarskih zahteva. Tako ostaje nejasno šta je Krecman zapravo mislio - prenosi DW.
Da li je onda u pitanju promena za koju se zalažu u udruženjima privrednika? Kao što na primer predlaže predsednik Saveznog udruženja privatnih socijalnih službi Bernd Mojrer. On hoće da se potražiocima azila ponudi još jedan put za dobijanje dozvole za boravak u Nemačkoj, odnosno da se na njih gleda kao na radnu snagu.
- Onda oni ne bi morali da idu nazad u svoju zemlju samo da bi predali zahtev za posao - objasnio je Mojrer za DW.
Spomenuti migranti iz Srbije i BiH
Azilanti u pokušaju bi upravo u negovateljskoj branši pod pretpostavkom da solidno znaju nemacki mogli da brzo dođu do posla, jer je nivo obrazovanja negovatelja u Srbiji i Bosni i Hercegovini sličan onom koji imaju nemački negovatelji. Savezna agencija za rad regrutuje personal iz obe ove zemlje ali sa ograničenim uspehom. U prethodne dve godine u Nemačku je iz ove dve zemlje došlo tek oko 100 negovatelja - javlja DW i navodi da Ministarstvo unutrašnjih poslova odbija promenu kursa.
Tamo kažu da su potraga za azilom i potraga za poslom dve različite stvari koje treba da ostanu odvojene - javlja DW.