Cipras izborio reprogramiranje duga
Grčka vlada dostavila je Briselu plan reformi na osnovu kojih bi konačno trebalo da bude postignut sporazum Atine sa poveriocima - Evropskom komisijom, Evropskom centralnom bankom i MMF-om.
Subota je dan u kome će se o ovom planu izjasniti ministri finansija EU (Evrogrupa), a nedelja za definitivnu odluku koju bi trebalo da donesu šefovi država i vlada na vanrednom samitu.
Teško Merkelovoj
Reprogramiranje duga, koje sada zagovaraju i poverioci, teško pada nemačkoj kancelarki Angeli Merkel koja je obmanula svoje zemljake rekavši da neće "platiti ni evro za grčke dugove", iako se znalo od početka da su oni neotplativi. Sada bi za to što je radila po diktatu privatnih banaka mogla da plati visoku političku cenu jer će njeni politički protivnici tražiti objašnjenja.
Ključna tema dnevnog reda sutrašnjeg samita biće treći plan kreditne pomoći Grčkoj. Ukoliko se o njemu ne postigne dogovor - velika je verovatnoća da bi moglo da dođe do izlaska Grčke iz evro-zone i sunovrata evropske valute.
Berlin se protivi "trećem paketu", ali je sve izolovaniji s obzirom na to da je očigledno da je svaki dogovor bolji i jeftiniji za EU od nikakvog dogovora.
Grčki plan sadrži teške mere štednje zbog čega su zapadni mediji juče govorili o navodnom popuštanju Ciprasa. Zauzvrat, Atina ovim planom koji je već povoljno ocenjen u Briselu, dobija ono što Grci smatraju suštinom - plan za investicije u Grčku privredu i odrednicu o proceni celog duga.
To će neizbežno dovesti do otpisivanja dela kredita i reprogramiranja realno otplativog ostatka. Poverioci su upravo ovo uporno odbijali u poslednjih pet godina i pod pritiskom nemačkih i francuskih banaka gurali Grčku u nove kredite.
Atina predloženim planom prihvata zahteve poverilaca da se ujednači PDV u svim delatnostima uključujući i ugostiteljstvo i to na 23 odsto. Takođe, da se do kraja 2016. godine ukinu poreske privilegije za Grke koji žive na ostrvima. Prihvaćen je kalendar za sprovođenje privatizacije, reforma penzijskog sistema koja podrazumeva da se do 2017. pomeri rok za odlazak u penziju na 67 godina.
Cipras, međutim, zadržava socijalne mere koje se tiču prava svih na lečenje kako bi se ublažila humanitarna katastrofa nastala zbog pravila da svi koji izgube posao automatski izgube i zdravstveno osiguranje. Atina se obavezuje na strogu fiskalnu politiku prema brodovlasnicima i najbogatijim Grcima koje su do sada štitili upravo poverioci merama koje su nametali prethodnim vladama.