Teheran čuva Irak od raspada
On je zastrašujući iranski general koji uživa gotovo mitski status u svojoj domovini kao i snažan uticaj na čitav Bliski istok. Sada je Kasem Sulejmani postao lice otpora Islamskoj državi u očima iračke javnosti.
Kao komandant specijalih jedinica Kuds, ogranka Iranske revolucionarne garde, odgovoran je za koordiniranje raznih šiitskih militanata odlučnih da odbrane Bagdad nakon što su džihadisti osvojili ključni grad Ramadi, koji je od prestonice udaljen tek stotinjak kilometara.
Pad glavnog grada najveće iračke provincije Anbar, uprkos mesecima vazdušnih napada predvođenih SAD, označio je novi slom već razbijene iračke vojske te otvorio vrata Sulejmanijevim vojnicima. Sulejmani ima brojne saveznike u grupama poput Hezbolaha i Hamasa kao i kod sirijskog predsednika Bašara al Asada, koji je svoj položaj učvrstio upravo zahvaljujući njemu.
Pročitajte još:
* "Mesija" kog Amerikanci mrze ali će morati da sarađuju
* "Slomili smo kičmu Islamskoj državi"
* "Islamska država je stekla prednost, ali će Ramadi biti vraćen"
- SAD ga posmatra s velikom zabrinutošću. Kuds ima reputaciju organizacije koja drugima prepušta svoje prljave poslove. Saradnja s Hezbolahom i Hamasom, koji su više puta označeni kako terorističke organizacije, čini Kuds vrlo kontroverznim. Ovo savezništvo (SAD i Sulejmani) je kratkoročno - objasnio je ugledni analitičar Šašank Joši s britanskog Rojal Junajted Servisiz Instituta.
Šiitske militantne grupe postale su najjača vojna snaga u Iraku nakon što se narodna vojska raspršila prošlog juna dolaskom ID. Više od 3.000 šiitskih militanata došlo je u ponedeljak u njihovu bazu nedaleko od Ramadija, glavnog grada većinski sunitske provincije Anbar koja se dugo protivila iračkoj šiitskoj vladi.
Irak nema previše opcija u borbi protiv ID, već se okrenuti militantima, koji su najrealnija opcija. Iako bi to moglo dovesti do sukoba u samom Iraku, Bagdad nema previše ozbiljnih opcija, zaključio je Brus Ridel, bivši stručnjak CIA za regiju. Iračka vlada nema dovoljno sunitskih snaga za napad na Ramadi. Iako su saveznici predvođeni SAD krenuli s bombardiranjem ID položaja, Irak je jasno i glasno kazao kako neće dopustiti ulazak američkih snaga u ovaj sukob.
Arogantno pismo Petreusu
Sulejmanijeva arogantnost je postala očigledna 2007, kada su se američke i britanske snage borile protiv šiitskih militanata u Iraku. U poruci poslatoj američkom generalu Dejvidu Petreusu, Sulejmani je navodno napisao:
- Generale Petreus, trebali biste znati da ja, Kasem Sulejmani, kontrolišem politiku Irana s poštovanjem prema Iraku, Libanu, Gazi i Avganistanu. Ambasador u Bagdadu je član Kudsa kao što će to biti i osoba koja će ga naslediti.