Provod na Južnom polu
Turisti predstavljaju veliku pretnju za ledenu sredinu najpustijeg kontinenta, upozorava se u studiju u žurnalu "PLOS Biology". Više od 40.000 gostiju iz svih krajeva sveta hrle na Južni pol, odnosno na područja oslobođena leda.
Uz sve veći broj istraživačkih postrojenja, to izaziva haos u ovom ranjivom staništu, pa je Antarktik izložen invaziji biljaka i životinja, najviše insekata, sa drugih kontinenata, napominju naučnici.
Prvi istraživači stigli su na Južni pol pre 194 godine loveći kitove. Od tada je ovaj najtajanstveniji i najizolovaniji kontinent postao izazov za brojne naučnike. Šef polarnog programa iz američkog Nacionalnog naučnog udruženja Keli Fokner Antarktik naziva "prozorom kroz svemir i vreme".
Novinari agencije AP u januaru su pratili naučnike koji su ovde stigli u potrazi za vanzemaljcima, tragovima zagađenja zarobljenim u drevnom ledu, a i vođeni željom da utvrde brzinu globalnog otopljavanja... Ukoliko se njihova strahovanja ostvare, mnogi gradovi duž planete imaće muke s poplavama.
Komercijalni turizam na Antarktiku počeo je još 1957, a ozbiljnije se razvio 1969. godine. Te godine, Lars-Erik Linblad je svojim brodom, specijalno napravljenim za tu svrhu, organizovano poveo turiste na Antarktik. Njegova deviza bila je "ne možeš zaštititi prirodu koju ne poznaješ".
Danas ima i onih turista koji dolaze na Južni pol radi skakanja s padobranom, surfovanja, ronjenja... Većina njih ide zbog bajkolike prirode. Najveće posete beleže se u letnjem periodu, od novembra do marta. Tada temperatura može da poraste na 14 stepeni, a dan traje i po 24 sata.
Neregulisano vlasništvo
Preraspodela Antarktika mogla bi da počne već u sledećem veku, čim se pojave tehnologije za eksploataciju nafte i gasa iz sloja leda debelog nekoliko kilometara, a pretenzije na šesti kontinent će imati bar desetak zemalja. Sada su u toku radovi i ispitivanja, izučavaju se resursne baze, objavio je pre dve godine "Glas Rusije". Vlasništvo nad Južnim polom zasad nije regulisano.