Nacisti jačaju zbog azilanata
Nemačka vlada održaće krizni sastanak o prilivu izbeglica, u vreme pojačanih napada na strance i pritužbi lokalnih vlasti da Berlin nedovoljno novca daje za njihov smeštaj, izjavio je portparol kancelarke Angele Merkel.
Najava Štefena Ziberta da će se sastanak visokih zvaničnika održati 8. maja dolazi u vreme kada ankete pokazuju da 58 odsto ispitanika smatra kako postoji neprijateljsko raspoloženje prema strancima u Nemačkoj.
Broj tražilaca azila u Nemačkoj više se nego udvostručio u prvom kvartalu i iznosi 88.394, a vlasti procenjuju da bi se u celoj 2015. mogao učetvorostručiti u odnosu na 100.000 izbeglica koliko ih je stiglo 2013. Velik broj njih izbegao je pred ratovima u Iraku i Siriji.
Savezna vlada generalno je prihvatila izbeglice, delimično da bi se iskupila zbog prošlosti i stoga što su neki poratni čelnici preživeli naciste zahvaljujući azilu u drugim zemljama.
Ali, obećanje da će saveznim državama u 2015. i 2016. pomoći s milijardom evra dato je pre nego što su se brojke ponovno udvostručile.
Pročitajte još:
* Nemačka se plaši za svoj ugled
* Lista ćutanja umesto razgovora
* "Nemačka neće podržati predlog britanskog premijera"
Priliv izbeglica izazvao je napetost u delovima zemlje u kojima je malo ili uopšte nema izbeglica. Neonacisti su 4. aprila zapalili prazno sklonište za izbeglice u gradu Treglicu blizu Lajpciga, nedugo nakon što je gradonačelnik, inače zagovornik skloništa, dao ostavku zbog pretnji smrću. Policija je u četvrtak izvestila i o pojavi svastika na izbegličkom centru u Solingenu, poznatom po podmetnutom požaru u kojem je 1993. poginulo pet turskih žena i devojčica.
Šesnaest nemačkih saveznih država obavezno je da primi određeni broj izbeglica srazmerno broju stanovnika. Njihov povećani priliv doveo je do toga da su neki gradovi i mesta širom zemlje morali odmorišta ili škole da pretvore u izbegličke centre. Nacionalnu raspravu o imigraciji raspirili su nedeljni marševi protivislamskog pokreta PEGIDA u Drezdenu.
Zimski beg od tuge
Konzervativni "Frankfurter algemajne cajtung" u tekstu pod nazivom "Bez perspektive" piše da "to što se ljudima sa Balkana, koji posle Iračana i Sirijaca prednjače po broju azilanata, godinama odbijaju gotovo svi zahtevi za azil, ne sprečava ih da makar zimi pobegnu iz tuge u svojoj domovini. Da li će ubrzanje procesa za azil imati uticaja, ostaje da se vidi. Perspektiva u domovini nije sve. Ali bez toga, sve je ništa", navodi "Dojče vele".
Vlada i industrijski kompleks tvrde da su imigranti nužni radi zaustavljanja negativnih demografskih kretanja zbog kojih bi se, upozoravaju stručnjaci, broj radno sposobnih Nemaca u idućih 15 godina mogao smanjiti za više od šest miliona.