Većina Britanaca je protiv EU
Većina britanskih birača glasala bi za izlazak njihove zemlje iz Evropske unije, pokazala je anketa "Obzervera". Na pitanje kako bi glasali u referendumu o članstvu u EU, 51 odsto ispitanika reklo je da bi izašli, a 49 odsto bi ostalo. Da je EU uopšteno dobra stvar smatra 41 odsto ispitanika, a da je generalno loša misli njih 34 odsto.
Premijer Dejvid Kameron rekao je da će torijevska vlada ponuditi referendum narodu do 2017. godine. Šef laburista Ed Miliband rekao je da će se pod njihovom vladavinom takav referendum dogoditi samo ako dođe do velikih promena Ugovora o EU.
Privrednici za Evropu
Britanski privrednici su upozorili Kamerona da uspeh britanske privrede zavisi od daljeg punopravnog članstva te zemlje u EU. Lider Konfederacije britanske industrije Džon Kridland je za "Gardijan" rekao da članstvo u EU pozitivno utiče na zapošljavanje, privredni rast i investicije u Veliku Britaniju.
- Unija je naše najvažnije izvozno tržište. Članstvo Britanije u EU podstiče zapošljavanje i ekonomski rast, kao i našu konkurentnost na svetskom tržištu - istakao je prvi čovek najveće britanske poslovne zajednice, odbacujući tvrdnju da bi britanska privreda bila jednako uspešna ukoliko bi izašla iz EU, ali bi zadržala status neke vrste pridruženog člana, što zagovaraju neki konzervativci.
Međutim, iako mnogi u Londonu smatraju da ih briselska birokratija guši, niko od ozbiljnih političara zapravo ne želi da ta zemlja napusti Uniju jer bi to značilo da se njen glas više ne bi čuo u Briselu, niti bi mogla da utiče na donošenje ili sprečavanje donošenja odluka u Evropskoj uniji, što sada može uprkos svim animozitetima.
- Velika Britanija neće imati nikakav uticaj ako odluči da napusti Evropsku uniju - rekao je predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo.
On je u razgovoru za BBC rekao da Velika Britanija sama ne bi mogla da pregovara sa SAD i Kanadom na istom nivou.
Barozo je takođe tvrdio da je slobodno kretanje ljudi unutar Evropske unije osnovno načelo koje se ne može menjati. To je reakcija na izjavu premijera Dejvida Kamerona, koji je izrazio svoju nameru da ispregovara bolju poziciju za svoju zemlju unutar EU, uključujući i slobodno kretanje. Barozo smatra da Kameron zapravo želi da Velika Britanija ostane u Evropskoj uniji.
Mnogi smatraju da Kameron samo blefira, tim pre što ni laburisti, ni liberali nemaju nikakvu nameru čak ni da organizuju referendum na kome bi se građani izjasnili o ostanku u Uniji.
Upravo to je i procena nemačke kancelarke Angele Merkel koja je rekla da Britanija može da napusti EU ako to želi, šaljući tako poruku Londonu da nema nikakvih ustupaka Ujedinjenom kraljevstvu pod pretnjom napuštanja Unije.
Da je tako, pokazalo je i to što Kameron nije uspeo da spreči izbor Žana Kloda Junkera na čelo Evropske komisije.
- Velika Britanija je suštinska, nezamenljiva komponenta jedinstva Evrope. EU bez Velike Britanije je apsolutno neprihvatljiva, nezamisliva. Zato ćemo učiniti sve da se interesi i stavovi Britanije pronađu u evropskoj politici - istakao je nemački ministar finansija Volfgang Šojble, dodajući da Nemačka i druge zemlje EU moraju da saslušaju šta Britanija ima da kaže, kao i da London i Berlin imaju mnogo zajedničkog kad su u pitanju ekonomske reforme i potreba da neke odluke treba doneti na nacionalnom nivou, umesto na nivou EU.