Američki ego preči od diplomatije
Angela Merkel i Barak Obama su na susretu u Vašingtonu pokazali "površno transatlantsko jedinstvo", ocenjuje se u komentaru nemačkog lista "TAC". Pred novinarima su se pomučili da nađu reči prijateljstva i reči nade za pregovore u Minsku, ističe se dalje.
Američki predsednik je jasno stavio do znanja da će diplomatskim pregovorima dati još samo jednu šansu, ali ako ona propadne, diskusija u SAD će se masovno zaoštriti i tu nemačka kancelarka nema uticaja. Argumenti Merkelove protiv isporuke oružja vlastima u Kijevu neće se više uvažavati kada bude dostignuta krajnja granica pregovaranja.
Jer, kako se objašnjava pozadina ovih odnosa, odluka Vašingtona o tome kako se treba ponašati u ukrajinskom konfliktu već odavno nije uslovljena spoljnopolitičkim faktorima.
- Amerika se nalazi u izbornoj trci. Iako će se o nasledniku Obame odlučivati tek u novembru 2016. godine, u Vašingtonu su manevri već počeli. To pokazuje unutrašnjepolitički pritisak, koji se sve više povećava i predsednika gura u pravcu odluke za isporuku oružja - piše novinar pomenutog lista.
Pročitajte još:
* Noć pred samit na vezi sa Vašingtonom
* Kremlj: Putinu se ne postavljaju ultimatumi!
* Plavi šlemovi i Dejton kao rešenje za Ukrajinu?
Da su republikanci na ivici diplomatskog strpljenja - ne iznenađuje mnogo, navodi se dalje, jer su konzervativci oduvek biračima znali da insceniraju vojnu silu kao zaštitničku snagu u svetu. U domaćim (američkim) medijima se sve više piše o slabosti američke strategije iz kojih Rusija izvlači korist.
"To je slika koja ne odgovara predstavi Amerike kao velike sile - svejedno da li su u pitanju demokrate ili republikanci. Da se globalni svet promenio od hladnog rata, u toj retorici je samo marginalni aspekt i za trgovinu u sopstvenoj zemlji irelevantno."
I neodlučni Obama, koji će narednih meseci brinuti pre svega za sopstvenu sliku u istoriji, neće moći da se otrgne tom pritisku ukoliko propadnu diplomatski pokušaji Merkelove i Evrope. Unutrašnjepolitički interesi - to je američka realnost - nadmašuju transatlantske odnose, zaključuje se u komentaru.
Ne mislite loše o SAD
Obama je zamolio Nemce da ne misle tako loše o SAD povodom nadzora NSA i da imaju u vidu američku istoriju. On je priznao da "nema sumnje" da su otkrića Edvarda Snoudena o američkom špijunskom programu štetila utisku među Nemcima o obaveštajnoj delatnosti SAD, prenosi AP. Obama je istakao da je takva reakcija Nemaca normalna, s obzirom na njihovu istoriju i dodao da je američka strana preko NSA želela da spreči napade kao što su bili oni prošlomesečni u Parizu.