Humanitarna katastrofa (3): EU kao Jugoslavija?
Evropska unija sa masovnim osiromašenjem i formiranjem bogate kriminalizovane elite, nestajanjem srednje klase i jačanjem političkih i verskih ekstremista - neodoljivo podseća na Jugoslaviju pre raspada.
Projekat sve federalizovanije Evropske zajednice koji je najavio ugovor iz Mastrihta pre dve decenije nije više omiljen među građanima. Iz sna o Sjedinjenim evropskim državama građani su se probudili u državama prezaduženim kod privatnih banaka, jer im je ugovorom iz Mastrihta zabranjeno da se zadužuju kod centralnih nacionalnih banaka.
Privatne banke obračunavaju kamatne stope po svom nahođenju. Kako koja država više tone u dužničku nevolju - tako kamate skaču. Slično je bilo i građanima iz bivše Jugoslavije. Države su i zaboravile kolika im je glavnica u brizi da isplate višestruko veće kamate na kamate. Niko i ne pomišlja da dovede sistem državnog zaduživanja u pitanje jer bi to značilo izmenu odrednica ugovora iz Mastrihta pravljenih po meri interesa bankara.
U Francuskoj su, na primer, upravo zato vrlo brzo istrošene nade polagane u socijalističkog predsednika Olanda koji ne uspeva da izađe na kraj sa nezaposlenošću od skoro 15 odsto i državnim dugom naraslim na 2.000 milijardi. Klasična podela na socijalistički levi centar i desni centar, koji se smenjuju na vlasti, urušava se u Francuskoj kao i u drugim zemljama Unije.
ApstinentiUoči izbora za Evropski parlament idućeg leta predviđa se rekordna apstinencija birača koji se i ranije nisu gurali pred biralištima. U Litvaniji i Estoniji glasalo je prošli put samo 11 odsto, u Velikoj Britaniji 20 odsto, u Francuskoj 39 odsto. Ovog puta sva je prilika da će na birališta pre svega izaći protivnici EU kako bi njihovi kandidati ojačali u Evropskom parlamentu i doprineli demoliranju Unije iznutra. |
Na političkoj sceni u državama EU sve su prisutniji i sve popularniji desni ekstremisti koji izlazak iz EU propagiraju kao spas. "Francuska treba da izađe iz EU, napusti evro i spase se od samoubistva", poruka je krajnje desnog Nacionalnog fronta i njegove liderke Marine Lepen. Ova stranka postala je utočište sve većeg broja razočaranih i osiromašenih Francuza. Istraživanja pokazuju da bi upravo Marina Lepen dobila najviše glasova da se predsednički izbori održavaju sutra. Čak 58 Francuza smatra da članstvo u EU ima negativne posledice na Francusku, a njih 52 odsto traži "manje Evrope".
Kao i uoči raspada Jugoslavije, rezignirani pogledi sada se sve češće okreću u prošlost. Tako, na primer, sve veće interesovanje na internetu izaziva do juče minijaturna suverenistička Partija narodnog ujedinjenja koju je osnovao ekonomista Fransoa Aselino. On trenutno obilazi Francusku i u prepunim salama drži govore protiv EU tvrdeći, između ostalog, da je Evropska unija "Hitlerov projekat". Kako to? Valter Halenštajn, mladi Hitlerov savetnik za projekat stvaranja nove Evrope, postao je 1950. ministar za evropske poslove kancelara Adeanuera, a potom je postao prvi predsednik Evropske komisije.
- On je taj koji je 1965. lansirao projekat federalne Evrope na šta mu je De Gol odgovorio čuvenom politikom prazne stolice u NATO-u - podseća Fransoa Aselino u svojim govorima za koje ima sve više zainteresovanih slušalaca.