75 godina od ''Kristalne noći''
Međunarodni dan borbe protiv fašizma i antisemitizma obleležava se širom sveta, kao sećanje na "Kristalnu noć", kada je 1938. godine izvršen veliki progon Jevreja u nacističkoj Nemačkoj.
U Srbiji se taj događaj obeležava centralnom manifestacijom i koncertom u Zadužbini Ilije M. Kolarca, kojoj će prisustvovati i premijer Srbije Ivica Dačić. Na svečanosti će biti izveden koncert "Poslanica ljubavi" u produkciji Kulturno-prosvetne zajednice Srbije.
Dačić će se zvanično obratiti prisutnima, a ceremoniji, koja će početi u 20 sati, prisustvovaće predstavnici Narodne skupštine, Vlade Srbije, veterani Drugog
U Poljskoj mladi danas uklanjaju rasističke grafite
U Varšavi, Poznanju i Pšemislu mladi Poljaci obeležavaju Međunarodni dan borbe protiv fašizma i antisemitizma tako što će po ulicama uklanjati neonacističke, antisemitske, rasističke i homofobne napise i grafite.
"Imamo problem mržnje. Često je u tolikim količinama da je prosto ni ne primećujemo. Po poljskim gradovima je puno napisa sa govorom mržnje, rasističkih ekscesa i Davidovih zvezda na vešalima. Jednostavno 'hejtova'", objasnilo je Udruženje projekt Poljska svoj |
svetskog rata, preživeli zatočenici logora smrti i preživeli holokausta, kao i nosioci Ordena narodnog heroja, najviših ratnih odlikovanja i medalja za hrabrost.
Nasilje koje se dogodilo na nemačkim ulicama i trgovima 9. novembra 1938. godine označilo je početak državno organizovanog, pravno legitimisanog i javno podržanog progona Jevreja koji je završen ubistvom šest miliona nedužnih muškaraca, žena i dece.
Taj događaj, poznat kao "Kristalna noć", smatra se simboličnim početkom holokausta i obeležava se kao Međunarodni dan borbe protiv fašizma i antisemitizma.
U "Kristalnoj noći" ili, kako se još naziva - Noći pogroma - nemački nacisti su razorili, uništili i opljačkali bezbrojne jevrejske radnje, preduzeća i institucije. Između ostalog zapaljeno je više od 1000 sinagoga, potpuno je razoreno više od 7.000 jevrejskih preduzeća, kao i brojni jevrejski domovi, bolnice, škole i druge institucije.
Tokom neobuzdanog nasilja koje je uživalo široku podršku svih segmenata nacističkih vlasti, ali i običnih građana, ubijena je najmanje 91 osoba jevrejskog porekla, a oko 30.000 je odvedeno u koncentracione logore.
Prema anketi koju je objavila EU, više od tri četvrtine Jevreja u Evropi smatra da je antisemitizam u porastu u njihovim zemljama, naročito na internetu. U okviru ankete ispitano je 5.847 Jevreja u osam zapadnoevropskih zemalja - Belgiji, Francuskoj, Nemačkoj, Mađarskoj, Italiji, Letoniji, Švedskoj i Britaniji.
Takođe, studija koju je u Beču predstavila Agencija EU za osnovna prava (FRA), pokazala je da je za većinu Jevreja koji žive u EU, antisemitizam i dalje velik i značajan problem.