Grčka: Izbačeni iz parlamenta jer su glasali protiv štednje
Grčki parlament sinoć je doneo istorijsku odluku usvojivši oštrije mere štednje, bez kojih bi zemlja bankrotirala u aprilu. Glasanje su pratili neredi na ulicama Atine i Soluna, sukob sa policijom i paljenje gradova.
Dve glavne stranke koalicione grčke vlade sinoć su oduzele mandate 43 svoja poslanika, jer nisu glasali za paket mera štednje, koji je usvojen u parlamentu. Socijalisti su izbacili 22, a konzervativci 21 svog poslanika, čime je njihova većina u parlamentu, od ukupno 300 članova, sa 236 smanjena na 193 poslanika, javio je AP.
Više od 50 ljudi sinoć je povređeno u divljanju protestanata tokom demonstracija pred zgradom Skupštine Grčke u Atini. U neredima je zapaljeno desetak zgrada, među kojima su dve banke, lokal jedne firme za mobilnu telefoniju, luksuzna prodavnica stakla, jedan strani kafe i bioskop.
Grčki premijer Lukas Papadimos je, govoreći u parlamentu, istakao da takvom nasilju i vandalizmu nema mesta u demokratiji i da ono neće biti tolerisano, prenosi AP. Naglasivši da shvata "bolne žrtve" koje traži od stanovništva Grčke u zamenu za finansijsku podršku iz partnerskih zemalja, on je ponovo ukazao da bi u suprotnom došlo do nelikvidnosti i moratorijuma na plaćanje, što bi gurnulo Grčku u "ekonomski haos i nekontrolisanu socijalnu erupciju".
"To bi, pre ili kasnije, dovelo do našeg izlaska iz zone evra. Da su u vreme kada je situacija bila bolja, sprovedene reforme sadržane u sadašnjem programu Vlade, ne bismo toliko duboko ušli u krizu", rekao je premijer u poruci sunarodnicima od kojih se mnogi na ulicama protive novom paketu mera štednje koje Skupština treba da razmotri.
Premijer je ukazao da Grčka, sa duplim programom: pomoć i smanjenje dugova, i uz domaće mere štednje može "verovatno" doći do početka "održivog razvoja" u drugoj polovini 2013. godine.
Najnovije mere štednje obuhvataju masovno otpuštanje iz državnog sektora, smanjenje sada već i osnovnih, garantovanih minimalnih plata, kao i svih penzija. U zamenu za to poverioci Grčkoj obećavaju reprogramiranje i smanjenje duga za ukupno 130 milijardi evra što bi joj mogućilo i da izbegne proglašenje moratorijuma na plaćanje.
Premijer je upozorio da bi u slučaju nelikvidnost države Grci izgubili svoju ušteđevinu, država ne bi mogla da isplaćuje plate i penzije, i došlo bi do nestašice uvozne robe od koje Grčka zavisi.