EU u strahu od izbora u Grčkoj
U Evropskoj uniji preovladavaju bojazni od nestabilnosti i slabe vlade posle izbora u nedelju u Grčkoj i ne veruje se u scenario izlaška te zemlje iz evra.
Podvlači se, međutim, da ne može biti govora o obustavi programa "stezanja kaiša" i otpisivanju oko 150 milijardi grčkih dugova, što traži verovatni pobednik izbora, grčka levičarska stranka Siriza.
Grčka predstavlja dva odsto celokupnog bruto domaćeg proizvoda članica zone evra, a EU je posle krize 2008. stvorila finansijske fondove i mehanizme koji jamče da više ne može biti neke veće krize jedinstvene evropske valute.
Pročitajte još:
* Vol strit žurnal: Raspad evrozone nikad bliži
* Nemačka: Preživećemo bez Grčke u evrozoni
Ipak je jasno da bi "domino efekat" dolaska levice na vlast u Grčkoj učvrstio ionako vidljiva očekivanja u političkim krugovima drugih zemalja iz zone evra da bi mogli da se preispitaju temelji na kojima počiva stabilnost zajedničke evropske valute.
To znači da se uz strogu budžetsku disciplinu, smanjivanje dugova i strukturne reforme u ciju postizanja ekonomske konkurentnosti, uporedo pokrenu velike, takođe javne investicije i mere podsticaja privrednog rasta i zapošljavanja.
Zato se u Briselu naglašava spremnost da se sa svakom budućom grčkom vladom pregovara o olakšicama za štednju i reforme da bi Atina mogla računati na nove desetine milijardi evra pomoći EU i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
Merkel: I dalje želimo Grčku u EU
Nemačka kancelarka Angela Merkel je jasno poručila da želi da "Grčka i dalje bude deo evropske priče", uz opasku da "dobro poznaje teškoće s kojima je sučeljena Grčka, ali je nužno imati na umu temelje naše solidarnosti".
Evropski komesar za ekonomiju Pjer Moskovisi je stavove EU sažeo u poruci da "demokratija nalaže da se ispoštuje izbor grčkih građana", i navodi da Grci moraju poštovati pakt koji su sklopili sa EU i MMF da bi i dalje dobijali finansijsku podršku, bez koje bi svaka grčka vlada vrlo ubrzo morala da se suoči s državnim bankrotom.
Grčkoj je potrebno sedam i po milijardi evra već do kraja marta da plati dospele dugove, a do kraja godine ravno dvadeset milijardi evra u situaciji kad je državna blagajna prazna.
Mediji i analitičari u zemljama EU su saglasni da niko ne želi izlazak Grčke iz evra.