Polovni pejsmejkeri za zemlje u razvoju
Procenjuje se da svake godine u svetu umre milion do dva miliona ljudi zato što im nije dostupan pejsmejker. Američko istraživanje pokazalo je da bi problem mogao da bude ublažen korišćenjem recikliranih uređaja.
Reciklirani pejsmejkeri, donirani iz Sjedinjenih Američkih Država bi mogli da pomognu srčanim bolesnicima u zemljama u razvoju, ukazala je studija Centra za zdravstvenu nauku pri Univerzitetu Teksasa.
Potencijalni, uglavnom neiskorišćeni, izvor pejsmejkera za obolele u zemljama u razvoju su polovni uređaji u radnom stanju iz SAD, preuzeti sa umrlih osoba. Većina pejsmekera preminulih biva sahranjena sa svojim vlasnicima a, ukoliko se i odstrane iz tela, završavaju kao medicinski otpad. Samo mali procenat se preko dobrotvornih organizacija daruje zemljama u razvoju.
Polovni pejsmejkeri ne pokazuju mane u radu
"Ugrađivanje doniranih trajnih pejsmejkera ne samo da može da spase živote, već može i da poboljša njihov kvalitet" istakao je Barat Kantarija, rukovodilac studije.
Kantarija je sa svojim timom prikupio 122 pejsmejkera s preminulih osoba, od kojih je polovina imala bateriju koja je mogla da traje više od tri godine. Ti pejsmejkeri su delimično sterilisani pa potom poslati u Indiju, u jednu bolnicu u Mumbaiju, gde su ponovo sterilisani, a zatim su ih dobila 53 srčana bolesnika.
Novi pejsmejker bi, inače, ove Indijce koštao 2.200 do 6.600 dolara, ne računajući lekarske i bolničke troškove. Svi pacijenti su preživeli intervenciju i neposredno posle nje su se dobro osećali, pri čemu nije zabeležen nijedan slučaj infekcije.
Tokom gotovo dve godine praćenja posle operacije nijedan od pejsmekera nije pokazao nikakvu manu u radu. Istina, oko četvrtine operisanih je živela u tako udaljenim oblastima da nisu mogli da budu praćeni, a njih četvoro je preminulo, ali uzrok smrti nije imao veze sa ugradnjom pejsmejkera.
Ostaje da se dodatno ispita bezbednost ovih recikliranih pejsmejkera. Američka Uprava za hranu i lekove (FDA) na teritoriji SAD dozvoljava primenu jednog pejsmejkera kod samo jednog pacijenta, a tim sa univerziteta u saveznoj državi Teksas sada nastoji da privoli FDA da odobri studiju efikasnosti i bezbednosti recikliranih pejsmejkera u inostranstvu.