"Bezbednosni izazovi veliki, Srbija između istoka i zapada"
"Bezbednosnih izazova je sve više u ovom trenutku, a potencijalno formiranje oružanih snaga EU i odnos istoka i zapada na zapadnom Balkanu mogu odlučujuće uticati na bezbednost našeg regiona", rekla je direktorka Centra za spoljnu politiku, Aleksandra Joksimović.
Ona je, na prvoj u nizu debata zatvorenog tipa za eksperte, koje organizuje Centar za spoljnu politiku uz podršku Ambasade SAD, navela da je važno razgovarati o bezbednosnim izazovima u regionu, EU i globalno.
- Važno je tražiti odgovore na pitanje kako da se Srbija postavi u trenucima kada prete različite vrste globalnih bezbednisnih izazova, i kako da održi poziciju faktora stabilnosti - rekla je Joksimović Tanjugu.
Ona je dodala da će se na kraju ciklusa zatvorenih debati održati konferencija na kojoj će se u javnoj debati pričati o ovim temama.
- Želja i cilj je da se na realan način sagleda sve ono što za Srbiju predstavlja klučne bezbednosne izazove, a i za region, EU i globalno. Na putu ka EU gde se nalazi tema bezbednosti i šta očekuje Srbiju u ovom sektoru tokom pregovora priključivanju - kazala je Joksimović.
Profesor na Fakultetu političkih nauka, Dragan Djukanović rekao je da je bitno da se u širem kontekstu debatuje o regionalnoj i globalnoj bezbednosti i ukaže na izazove i pretnje kako bi se pronašli odgovori i rešenja problema.
On je rekao da se odnos prema NATO menjao tokom godina, od drugog svetskog rata do poslednjih decenija kada je većina država u regionu član NATO.
- Srbija je vojno neutralna zemlja, ali ima partnerske odnose sa NATO i najviši mogući stepen odnosa kao država koja nije članica saveza. Bitno je razvijati te odnose i zbog bezbednosti srpske zajednice na Kosovu i zbog drugih stvari u regionu poput borbe protiv ekstremizma, terorizma i orhanizovanog kriminala - rekao je Đukanović.