"Neko moćan iz EU nameće Srbiji merila u pregovorima sa Prištinom"
"Čini se da su pravila igre oko Poglavlja 35 Srbiji potpuno nepoznata i da Evropska komisija pred nas stavlja nove uslove bez bilo kakvih konsultacija".
To kaže predsednik skupštinskog odbora za KiM Milovan Drecun i dodaje da je trenutno najveći kamen spoticanja to što, iako su pregovori počeli, Brisel konstantno nameće nova rešenja.
Drecun smatra da je apsolutno neophodno resetovanje procesa normalizacije odnosa između Beograda i Prištine. Resetovanje je potrebno pre svega zato što Priština stagnaciju pregovora koristi da bi radila u svoju korist, kaže Drecun za Sputnjik.
Pročitajte još:
* "Priština na sve načine želi da se dočepa srpske imovine"
* Novo žarište ili prazne priče: Mogu li se ujediniti Kosovo i Albanija?
- Priština očigledno ne želi napredak u procesu normalizacije odnosa. Čak taj proces vraća unazad. S druge strane, zabrinjava to što vidimo da Evropska unija polako napušta nepristrasan stav i počinje da se svrstava na jednu stranu, tako što Poglavlje 35 i prelazna merila počinje da koristi kao instrumente kojima vrši pritisak na Beograd, za davanje ustupaka Prištini - kaže Drecun.
Upitan da li to znači da je Srbiji potrebna potpuno nova strategija, jer ne samo da pregovori stoje u mestu, već deluje da smo na samom početku, Drecun kaže da je strategija Srbije ipak prihvatljiva i da moramo da budemo uporni.
- Naša strategija je konstruktivna, sa jasno definisanim ciljevima. Mi smo dokazali da smo posvećeni normalizaciji odnosa, ali i da smo spremni na kompromis. Nažalost, s druge strane nemamo takvo ponašanje, nemamo spremnost na kompromis. Čak i tamo gde je kompromis postignut, u fazi realizacije pokušavaju da to izvrdaju. Resetovanje procesa je neophodno, ali za to najveću odgovornost treba da ponesu Priština i Brisel - smatra Drecun.
Sagovornik Sputnjika smatra da je trenutno najveći kamen spoticanja to što, iako su pregovori počeli, Brisel konstantno nameće nova rešenja.
- Očigledno neko, verovatno iz moćne članice Evropske unije ili birokratije u Briselu, nameće nekakva prelazna merila o kojima se ranije uopšte nije razgovaralo - kaže predsednik skupštinskog odbora za Kosovo i Metohiju. On kaže da se nameću pravila za koja se zna da ih srpska strana neće prihvatiti, u kojima čak Edita Tahiri piše šta treba da budu prelazna merila i na osnovu stavova albanske strane će se sada ocenjivati da li mi napredujemo u Poglavlju 35.
- Dakle, ako nema napretka, mora jasno i glasno da se kaže ko je kriv za to. Očigledno je kompletna krivica na Prištini. Ne može Beograd da se kažnjava zato što Priština neće da napreduje u procesu već ga vraća unazad. Loptica se očigledno ponovo prebacuje na ovu stranu - kaže Drecun.
On rešenje problema vidi u predlogu da Beograd ubuduće radi na dva koloseka. S jedne strane, da ne prihvata rešenja bez obzira koliko ona budu kruto definisana u Poglavlju 35, čak i po ceni da ne bude ocenjen napredak u pregovaračkom procesu.
- Nećemo prihvatati rešenja koja se direktno suprotstavljaju našim vitalnim državnim interesima, interesima našeg naroda na Kosovu i Metohiji. S druge strane, kod zvaničnika Evropske unije treba stalno insistirati da se objektivno razgovara o Poglavlju 35 i da se ocene koje se iznose zasnivaju na činjenicama, a ne na izmišljenim informacijama koje dostavlja prištinska strana - predlaže sagovornik Sputnjika.