Novo žarište ili prazne priče: Mogu li se ujediniti Kosovo i Albanija?
Na Balkanu se otvorilo i novo žarište - Albanci hoće putem referenduma da ujedine Kosovo i Albaniju. Taman što se smanjila tenzija u Bosni i Hercegovini, sada referendum traže albanski političari na Kosovu i Metohiji. S druge strane, iz Srbije kažu da Albanci prete praznom puškom.
Naime, Nait Hasani, poslanik Skupštine Kosova iz Demokratske partije Kosova, izjavio je da Kosovo treba da koristi svoje ustavno pravo da donese zakon i organizuje referendum o ujedinjenju sa Albanijom. Kako su preneli kosovski portali, on je rekao da je odavno tražio od svoje stranke, koja je na vlasti, da radi na usvajanju zakona koji bi građanima dao pravo da odluče o ujedinjenju s Albanijom.
Ministar Aleksandar Vulin ističe da je najvažnije da li će se oglasiti Unmik, Euleks ili bar ambasade koje priznaju KiM i upozorava da je ćutanje opasan znak.
- Politika svih albanskih partija na KiM je ujedinjenje s Albanijom. Važnije od toga je da li će se oglasiti Unmik, Euleks ili bar ambasade zemalja koje priznaju KiM. Ćutanje je opasan i zabrinjavajući znak da se promene granice kada ih pominju Albanci ne smatraju opasnim ili su možda poželjne. Srbi u prištinskim institucijama bi morali glasno da se usprotive i zatraže objašnjenje od kosovske vlade - kazao je on za "Alo!".
- Na KiM ono što počne ovakvim pričama završi se velikim nesrećama samo ako se na vreme ne zaustavi - upozorio je ministar Vulin.
Milovan Drecun, predsednik skupštinskog odbora za Kosovo i Metohiju, uveren je da je ideja o referendumu samo za unutrašnju upotrebu.
- Srbija kao članica Ujedinjenih nacija ima svoje međunarodno priznate granice, koje, bez obzira na to što je stotinak država priznalo Kosovo kao nekakvu državu, nisu poništene i dalje su aktuelne - kazao je on i istakao da bi sve što bi bilo urađeno bilo nezakonito i nelegalno.
- Ne mogu se zakoni samoproglašene države tretirati kao sredstvo za legalizaciju takvog jednog referenduma koji bi vodio ka nasilnom prekrajanju međunarodno priznatih granica na Balkanu. S druge strane, sigurno ne bi dobili podršku međunarodne zajednice - kazao je Drecun i dodao da bi referendum bio rizik i za Albaniju.
- Najpovoljniji trenutak bio je kada su Albanci bili miljenici Zapada, više nije takav slučaj. Oni su imali bespogovornu podršku da tako nešto urade, ako tada nisu dobili podršku, neće je dobiti ni sada - uveren je Drecun.