SAD i EU huškaju na ujedinjenje Kosova sa Albanijom!
Najava predsednika samoproglašenog Kosova Hašima Tačija da Kosovo treba da koristi ustavno pravo da donese poseban zakon i organizuje referendum o ujedinjenju sa Albanijom, posledica je nedavno održanog referenduma u Republici Srpskoj, i ima za cilj da se izvrši dodatni pritisak na Srbiju, kaže za Sputnjik bivši šef VBA Momir Stojanović.
Stojanović smatra da balkanski narodi i balkanske države nimalo ne utiču na svoju sudbinu, jer, kako kaže, da utiču, odavno bi bilo mira na Balkanu.
- U ogoljenom smislu, ta najava da će Kosovo raspisati referendum za ujedinjenje sa Albanijom govori o tome da je neko Albancima na Kosovu, zbog nedavno održanog referenduma u Republici Srpskoj, namignuo i rekao da potegnu to pitanje. To je samo jedno od pitanja kojim se dodatno vrši pritisak na Srbiju i Republiku Srpsku - smatra Stojanović.
Pročitajte još:
* "Moguć novi rat na Kosmetu za pet godina"
On napominje da ta najava za cilj ima vršenje dodatnog pritiska na Srbiju, odnosno da je namera da se Beograd i Banjaluka "disciplinuju" i da se pokaže šta se sve može desiti - to jest, kakve sve komplikacije Srbija može da iskusi ukoliko pokuša da reši nacionalno pitanje na Balkanu.
- Nije to izum kosovskih Albanaca - to je izum onih koji se igraju mirom i stabilnošću na Balkanu. U pitanju su pre svega SAD i neke zemlje EU koje ključno odlučuju o potezima mnogih država na Balkanu. Ova najava je u funkciji pretnji i pritisaka na Srbiju i Republiku Srpsku, zbog nedavno održanog referenduma o Danu RS - ocenjuje Stojanović.
Bivši šef VBA smatra i da Srbija, ukoliko bi referendum o prisajedinjenju Kosova Albaniji bio sproveden u delo, ne bi na raspolaganju imala nijedan pravni mehanizam, odnosno da ne bi mogla da učini gotovo ništa.
- Gotovo sve države bivše SFRJ su rešile svoje nacionalno pitanje; jedino je srpsko nacionalno pitanje ostalo nerešeno. Mnogi jugoslovenski narodi su - od Republike Slovenije, Republike Hrvatske, preko Makedonije, BiH - imali pravo na samoopredeljenje; jedino se srpskom narodu to pravo ne priznaje. Zapanjujuće je da zvanični organi Republike Srbije, u situaciji kada je predsednik RS Milorad Dodik na osnovu odluke Skupštine RS sproveo odluku o održavanju referenduma, ćute. Ćute uprkos pritiscima kojima je Dodik bio izložen. To je neshvatljivo. Ta politika "mi ne bismo da se mešamo" začuđujuća je i u isto vreme zapanjujuća. Srbija mora da štiti vitalne državne nacionalne interese - kako Srba u Srbiji, tako i Srba u Republici Srpskoj, i svih Srba u rasejanju - ističe Stojanović.