Priština opet pristala na ZSO
Ukoliko žele pregovore o viznoj liberalizaciji, kosovske vlasti će bez odlaganja morati da sprovedu demarkaciju sa Crnom Gorom i omoguće stvaranje Zajednice srpskih opština (ZSO).
To je zaključio odbor Evropskog parlamenta u sredu, da bi se već u četvrtak po podne oglasili nedavno imenovani članovi Upravljačkog tima za upostavljanje ZSO: Igor Kalamar, Dejan Radojković, Vinka Radosavljević i Svetislav Durlević i iz Brisela saopštili da su Hašim Tači i Isa Mustafa odlučili da se počne sa izradom Statuta i uspostavljanjem ZSO.
- Zadovoljni smo što je konačno odlukom Hašima Tačija i premijera Mustafe, proces formiranja ZSO pokrenut s mrtve tačke i mi smo došli u Brisel da naše sagovornike kao i međunarodnu javnost upoznamo sa vizijom nove, pozitivne stvarnosti na Kosovu koju će doneti uspostavljanje ZSO - saopštio je taj tim.
Istakli su i da će "kolektivna politička prava Srba na Kosovu ovom odlukom biti konačno i u punoj meri uspostavljena nakon svega što se od 1999. godine dešavalo".
Novo pisanje statuta
Vlasti u Beogradu ZSO opisuju kao ključ opstanka Srba na Kosovu, a prema ovom saopštenju statut će doživeti još jedno novo pisanje za koje nije navedeno koliko će trajati. Aktuelni ministar u kosovskoj vladi Ljubomir Marić i koordinator Upravljačkog tima za uspostavljanje ZSO, još pre godinu dana je saopštio da statut ZSO samo što nije gotov.
- Odlukom vlade u Prištini da hitno uspostavi ZSO biće stvoreni i neophodni preduslovi za povratak hiljada i hiljada Srba u opštine sa srpskom većinom, ali i u druga mesta na Kosovu, kao i u Metohiji koja je tokom ratnih sukoba bila žrtva najbrutalnijeg etničkog čišćenja. Ovim se potvrđuje ispravnost naše odluke da Srpska lista uđe u koaliciju sa strankama gospodina Tačija i gospodina Mustafe. Odlukom da podrže hitan početak rada na uspostavljanju ZSO načinjen je veliki i važan prvi korak ka vraćanju poverenja među zajednicama - navedeno je u saopštenju.
U tekstu se još ističe da će taj "proces promeniti Kosovo zauvek i nabolje i stvari nikada više neće biti iste."
- Zvuk srpskog jezika i ćirilično pismo postaće kao rezultat ove odluke ponovo normalna pojava u Peći, Prizrenu, Đakovici i Prištini, a srpski narod tako postaje potpuno ravnopravan u upravljanju institucijama i donošenju odluka na Kosovu - zaključuje se u dokumentu prosleđenom medijima.