Ponedeljak 2. 2. 2026.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Petak 22.07.2016.
00:10
D. N. Petrović - Vesti A

Duhovni graničar podno Kopaonika

Predsednik Srpske liste na KiM Slavko Simić i grupa žitelja Leposavića posetili su manastir Svete Petke u Ceranjskoj reci podno Kopaonika, okruženog albanskim selima, kako bi ocu Jovanu, igumanu ove svetinje koju je sam podigao i u kojoj je godinama jedini monah, pomogli da se očisti i uredi porta i okolina.

youtube.com/RadioSrbija
Sam među Albancima: Otac Jovan

Ujedno, ocu Jovanu su dali podršku u nastojanju da sačuva i obnovi manastir, poveća bratstvo i opstane na ovim, za život i propovedanje vere, teškim i opasnim prostorima.

Ovu priliku poslanik Slavko Simić iskoristio je da pozove vernike i sve dobre ljude s Kosova i Metohije, ali i iz cele Srbije i dijaspore, da češće posećuju Svetu Petku, oca Jovana i Ceranjsku reku, ali i druge srpske duhovne kutke na Kosovu i Metohiji.

Ocu Jovanu potrebno je da završi započete radove na crkvi, prepokrije konak koji prokišnjava, spremi ogrev i pripremi se za dugu i surovu zimu. U dugim zimskim danima, kada je put do manastira često zavejan, jedino društvo igumana Jovana, koji je na Kosovo svojevremeno došao iz Mladenovca, su mačak Brka i pas Žućo. Mada je okružen albanskim selima Ceranje, Košutovo i Šaljska Bistrica, a pored svetinje polazi put kojim često patroliraju pripadnici terorističke organizacije ANA i drugi ekstremni Albanci, otac Jovan ističe da se ne boji i da dosad nije imao nikakvih problema s komšijama.

Mnogi Srbi na severu Kosova ovaj manastir nazivaju "karaulom", a oca Jovana "graničarem".

- Svaka vrsta pomoći nam je dobrodošla, jer na manastiru ima još puno toga da se radi. Sveta Petka je zaštitnica žena, ovde je da od svega lošeg, pa i zlih namera, zaštiti i mene i komšije Albance. Nadam se da će sever Kosova uvek biti Srbija i da Sveta Petka nikada neće biti u tuđini - ističe ovaj neobični i uporni iguman.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
vodolija21. 1. - 19. 2.
Nedostaje vam osnovno interesovanje da se posvetite nekim poslovnim temema koje zahtevaju dodatni napor. Nemojte precenjivati svoje profesionalne mogućnosti. Trenutni položaj Meseca u vama podstiče emotivnu nesigurnost, stoga izbegavajte rasparavu ili sumnjivo društvo. Budite iskreni prema svima.
DNEVNI HOROSKOP
blizanci22. 5. - 21. 6.
Delujete optimistično i očekujete pozitivne odgovore. Međutim, trenutna situacija na poslovnoj sceni ne zavisi prvenstveno od vaše volje ili uticaja. Pravilno procenite redosled poteza i nemojte dozvoliti da vas neko preduhiti. Važno je da pažljivije birate reči koje izgovarate pred svojim partnerom koji je nervozan.
DNEVNI HOROSKOP
bik21. 4. - 21. 5.
Budite promišljeni pred osobom koja vas je zaintrigirala svojom pojavom ili pričom o poslovno finansijskoj saradnji. Konsultujete svoje saradnike, pre nego što donesete neku zvaničnu odluku. Više glava potencijalno može da smisli bolje rešenje. U susretu sa voljenom osobom, trebate uživati u ljubavi.
  • 2026 © - vesti online