Jeftina (zlo)upotreba Košara
Aleksandar Jablanović, nekadašnji šef Srpske liste u kosovskom parlamentu, a sada državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Republike Srbije pokrenuo je inicijativu da se na mestu nekadašnje karaule Košare kod Đakovice, na samoj granici sa Albanijom izgradi mauzolej-spomenik, u čast svih pripadnika Vojske Jugoslavije koji su tamo branili zemlju od agresije.
U razgovoru za rusku agenciju Sputnjik Jablanović je objasnio da taj spomenik treba da bude "svedok jedne herojske borbe".
- Naš sledeći korak biće da tamo sagradimo jedan mauzolej-spomenik za sve borce koji su se borili za Srbiju, a koji su tamo pali. Taj spomenik neka bude svedok jedne herojske borbe i jednog strašnog vremena stradanja najhrabrijih sinova našeg naroda - kazao je Jablanović koji je na Vidovdan otišao na ovu karaulu sam gde je položio venac i zapalio sveće za poginule.
Do samih Košara se, kaže, probio kao i svi Srbi pre njega - rešenošću i hrabrošću.
- Parkirao sam se četiri kilometra od same karaule i taj deo puta prepešačio kroz šumu. Položio sam venac i zapalio sveću našim herojima - objasnio je Jablanović, a video-snimak o tom putu objavljen je sa logom Ministarstva za rad.
Vratite barem spomen-tablu
Kecović kaže da bi država, da hoće, već sutra mogla da vrati spomen tablu 125. motorizovane brigade Prištinskog korpusa koji je bio postavljen uz spomenik Braniocima otadžbine u Kruševcu.
- Cela tabla je skinuta posle dve ili tri godine i to na zahtev NATO. Verovatno im je smetalo što smo prikazali kompletni ratni put jedinice. Ta tabla je sada u Spomen-domu brigade u Kruševcu - kaže Kecović.
Međutim, Božo Kecović, generalni sekretar NVO Branioci otadžbine koju su osnovali nekadašnji vojnici sa Košara koji su bili na redovnom odsluženju vojnog roka JNA, kaže da je reč o Jablanovićevom samoreklamerstvu.
- Nije otišao na Košare sam, već su ga vodili Albanci, a sveće je zapalio u nekadašnjoj "čizmetari", mestu gde su vojnici odlagali čizme. To je sva istina u odnosu na ovaj "hrabar čin" nekoga kome je jedini interes da preko nas prikupi za sebe jeftine političke poene - kaže za "Vesti" Kecović i ne krije ogorčenje.
Osnovana nedugo po okončanju NATO agresije, organizacija Branioci otadžbine za sada je jedina koja i dalje aktivno pomaže nekadašnje pripadnike Vojske, a pritom je aktivna i kada je reč o preostalom srpskom življu na Kosovu.
Kecović kaže da se ovo udruženje još od 2001. godine zalaže za izgradnju spomenika herojima sa Košara, ali da nikada u Beogradu nije bilo političke volje za to.
- Jablanovićeva priča o izgradnji spomenika na Košarama je priča za decu. To je politička priča koja isključivo ima veze sa predstojećim predsedničkim izborima i idejom da se napravi novo odlikovanje - lenta junaka sa Košara koja će se deliti dogodine - tokom kampanje. Ali, kako oni prođu tako će i ta priča biti zaboravljena, kao mnogo puta do sada. Najžalije mi je što se u tu svrhu koriste roditelji nekih od palih boraca - ističe Kecović.