Srpska crkva pod skutom Carigrada
Sa Svepravoslavnog sabora na Kritu, koji je počeo u ponedeljak, srpska delegacija se pohvalila svojim amandmanima koji su uneti u prvi usvojeni dokument.
"Primetili smo da prvom saborskom dokumentu nedostaju određeni hristološki i sotiriološki uvidi koji mogu da nadomeste njegovu manjkavost koja se odnosi na neobuhvatanje pravoslavnog svedočenja u savremenom svetu", kaže se u saopštenju SPC.
Srpska delegacija u sastavu mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, vladika bački Irinej i umirovljeni vladika zahumsko-hercegovački Atanasije, uverena je da je unošenjem njihovih primedbi, dokument dobio na preciznosti, a SPC dato na značaju. Njihove izmene, kako saopštavaju, "posebno su se ticale paragrafa o pastirskom staranju Crkve za mlade i osmišljavanju ljudskih dostignuća hrišćanskim vrednostima".
Šta bi ovo trebalo da znači, upitali smo pravoslavnog publicistu Vladimira Dimitrijevića.
- Kozmetičke promene u dokumentima skupa na Kritu nisu dovoljne da se izbegne osnovni utisak - potčinjavanje SPC Carigradskoj patrijaršiji. Naročito, ako se uzme u obzir da je sledeći korak potpuno potčinjavanje dijaspore Carigradu - kaže Dimitrijević.
Izdajnik i papista
U blizini pravoslavne akademije Krita, gde se održava Sabor, u utorak je održan i protest 15-ak ljudi s transparentom kojim su patrijarha Vartolomeja optužili za izdaju. Sve je potrajalo svega nekoliko minuta, jer je policija zatražila od učesnika da se raziđu ili da se premeste.
- Vartolomej je obavljao službu sa rimskim papom, sa jeretikom. To je zabranjeno. Sabor je izdaja - rekao je učesnik protesta koji je nosio ikonu Svete Trojice.
On podseća da skup na Kritu nije svepravoslavni sabor, jer na njemu ne učestvuju bugarska, gruzijska, antiohijska i ruska pravoslavna crkva, te da odluke Sabora neće biti opšteobavezujuće, što je potvrdio i ruski patrijarh Kiril.
- Odlaskom na Krit, vrh SPC je pokazao da mu za razliku od Bugarske nije stalo do stavova Ruske crkve, zaštitnice slovenskog pravoslavlja - ističe Dimitrijević.
SPC je dugo bila na mukama da li da učestvuje ili ne, ali je na kraju ekumenska struja prevladala. Podsećamo da su i monasi sa Svete Gore ustali protiv Sabora, uvereni da se radi o prvom koraku ka uvođenju pravoslavne crkve u novi svetski poredak i "nastojanju da se privede jedinstvenoj svetskoj religiji".
Vaseljenski patrijarh Vartolomej sazvao je Sabor na kojem su među temama brak, post i zajedničko predstavljanje u zemljama poput SAD i Australije.