Stupove skidaju sa liste Uneska?
Dugogodišnja obnova manastira Đurđevi stupovi kod Novog Pazara, zadužbine Stefana Nemanje iz 12. veka, kako zasad stoje stvari, najverovatnije, bar ne u skorije vreme, neće biti krunisana završetkom visokih kula - stupova po kojim je ova svetinja, nekada simbol Nemanjine moći, dobila ime.
Radovi na kulama zaustavljeni su pre dve godine s obrazloženjem da je to samo privremeno i da će brzo, dok se prikupi dodatna dokumentacija, biti nastavljeni, međutim, ako je suditi po informacijama pristiglim iz Ministarstva kulture, koje finansira obnovu ovog kulturnog dobra pod zaštitom Uneska, nastavak radova na zidanju "stupova" nije u planu, a možda ga uopšte neće ni biti.
Radovi na obnovi crkve Svetog Đorđa u manastiru Đurđevi stupovi nisu stopirani, niti je reč o nemogućnosti daljeg finansiranja radova, već je sa dinamikom i predviđenim planom, u potpunosti izvršena dugogodišnja obnova i prezentacija hrama zasnovana na pouzdanim istorijskim i materijalnim podacima. Celovita obnova hrama, sa rekonstrukcijom kula, nije naučno utemeljena i ne postoje relevantni podaci na osnovu kojih bi kule bile obnovljene u punoj visini, ističe se u najnovijem saopštenju Pres službe Ministarstva kulture.
Razočarani vernici
Dugogodišnji član Odbora za obnovu Đurđevih stupova Radenko Joković kaže da su vernici u Raškoj oblasti razočarani i da se još nadaju da će započete kule biti sazidane do vrha, odnosno do kupole manastira.
- Bez stupova manastir neće povratiti originalni izgled i sjaj koji je nekada imao, ostaviti kule na polovini nije nikakvo rešenje, nadam se da će se stručnjaci potruditi da, na radost desetina hiljada vernika u Raškoj oblasti i širom sveta, obnovu dovedu do kraja - ističe Joković.
Obnovom kula bez pouzdanih činjenica o visini i načinu oblikovanja njihovog završetka bio bi materijalizovan jedan hipotetički izgled koji bi sadašnju dokumentarnost pažljivo restauriranih kula zamenio nečijom predstavom o njima, što je u suprotnosti sa osnovnim principima zaštite, konzervacije i restauracije spomenika kulture, navodi se dalje u saopštenju.
Pošto su Đurđevi stupovi pod zaštitom Uneska, Srbija se potpisivanjem Konvencije o zaštiti svetske kulturne i prirodne baštine obavezala da poštuje osnovne postulate i kriterijume na osnovu kojih je dobro upisano na Svetsku listu kao i na očuvanje autentičnosti i univerzalne vrednosti. Prekomernom i neutemeljenom obnovom ugrožava se autentičnost spomenika usled čega svetsko kulturno dobro može biti skinuto sa liste Uneska.