Jeka novog zvona Đurđevih stupova
Bratstvo manastira Đurđevi stupovi i brojni vernici u Starom Rasu dugo će pamtiti 2. septembar 2014. godine - dan kada je u portu ove svetinje stiglo i kada se prvi put sa privremene lokacije oglasilo novo zvono, teško dve tone i vredno 37.000 evra.
Zvono je izliveno u livnici Ligrap u Belosavcima kod Topole, u porodičnoj firmi Mladena Kremanovića, a u portu Đurđevih stupova dopremljeno je uz blagoslov vladike raškog i kosovsko-metohijskog Teodosija.
- Zvonu su potrebni donatori. Poučen sličnim situacijama u drugim srpskim svetinjama, siguran sam da će se brzo pojaviti. Čast je biti donator zvona za svetinju kakav je manastir Đurđevi stupovi u Starom Rasu, gde je sve počelo i gde su udareni temelji srpske vere i srpske države - ističe Mladen Kremanović, majstor i vlasnik livnice u Belosavcima kod Topole.
Novo i veliko zvono važan je događaj u obnovi Đurđevih stupova koja je započela pre tri decenije i koja još traje.
Poseban zvonikOvoga leta nije rađeno na zidanju kula-stupova koje su sazidane do polovine. Stručnjaci još razrađuju planove i još se ne zna koliko će kule ići u visinu. Po maketama manastira trebalo bi da premaše manastirsku kupolu. Po nekim dokumentima i crtežima, glavno zvono nalazilo se na jednoj od kula.
|
- Zvono se nalazi u manastirskoj porti, a gde će mu biti trajna lokacija još se ne zna. Mi bismo voleli da to budu visoke kule (stupovi) po kojima je manastir u srednjem veku dobio ime. Kule se još zidaju, a konačnu odluku u saradnji sa našom eparhijom doneće stručnjaci koji rade na obnovi svetinje - ističe otac Gerasim, iguman Đurđevih stupova i dodaje:
- Zvono će iz manastirske porte pozivati vernike iz Starog Rasa na molitve, ali i donatore iz cele Srbije i dijaspore da nam pomognu da ga platimo i da zauvek ostane u našem manastiru, zadužbini Stefana Nemanje iz 12. veka i svetskom kulturnom dobru pod zaštitom Uneska - naglašava iguman Gerasim.
Dok je bio zatočen u jednoj pećini u Starom Rasu, Stefan Nemanja je video samo jedno brdo i svakodnevno se molio Svetom Đorđu da ga izbavi uz obećanje da će upravo na tom brdu iznad današnjeg Novog Pazara, sagraditi velelepni manastir. Čim je oslobođen održao je obećanje, podigao Đorđeve stupove, simbol pravoslavne vere i tadašnje moći, koje je narod kasnije nazvao Đurđevim stupovima.
Rušile ga sve vojske
- Tri veka manastir je bio u ruševinama, rušile su ga sve vojske koje su harale ovim krajevima, najteže turska i austrijska. Obnova je počela pre četiri decenije, a manastir je ponovo oživeo pre 15 godina kada je izgrađen konak, kada su se vratili prvi monasi i kada je započela poslednja faza obnove -priča igumanov zamenik, monah Gavrilo koji, kao ni iguman Gerasim, nije odoleo, a da zvono odmah ne isproba.
- Imamo mnogo manje zvono na zvoniku u sklopu manastirskog konaka, ovo će biti glavno manastirsko. Neki od vernika odmah su nam javili da se čuje sve do Sopoćana i do vrhova Golije i Rogozne. Radosni smo, ovaj trenutak smo čekali godinama, a vernici u Starom Rasu vekovima. Verujemo da će se pojaviti donatori zvona koji će na taj način ući u istoriju obnove Đurđevih stupova - kaže Gavrilo.
- Sa velikom radošću i zadovoljstvom prihvatio sam da, bez ikakvog avansa i garancija, izradim, dopremim i privremeno postavim zvono koje smo pripremali godinu dana i koje je u našoj livnici rađeno puna dva meseca.