Nedelja 22. 12. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
4
Subota 30.01.2016.
18:00
R. LONČAR - J. ARSENOVIĆ A

Karađorđevići bez imovine

Agencija za restituciju odbila je zahtev porodice Karađorđević da joj se vrati dvorski kompleks na Dedinju, tako da su princ Aleksandar Drugi i njegova supruga Katarina i dalje svojevrsni podstanari u Starom dvoru, samo što ne plaćaju kiriju.

M. Karović
Naslednik: Princ Aleksandar i princeza Katarina
Direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić potvrdio je da je doneto odbijajuće rešenje.
 

Pravna klopka

- Sam Zakon o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju ne dozvoljava vraćanje dvorskog kompleksa, već se predviđa da će o tome biti donet poseban zakon - objašnjava Sekulić za "Vesti" osnov po kom je doneto negativno rešenje.
 
U Zakonu o restituciji, čl. 18, stav 8. piše da su izuzeti: "Dvorski kompleks na Dedinju, čiji se status uređuje posebnim zakonom, kao i druga nepokretna kulturna dobra od izuzetnog značaja u državnoj svojini".

Princ nije štedeo

Dvorski kompleks Srbija finansira iz budžeta od 2004. preko Ministarstva kulture i prošle godine je spao na 34 miliona dinara. Država je do sada uložila ukupno oko 11,5 miliona evra. Prestolonaslednik Aleksandar i princeza Katarina od useljenja u julu 2001. do polovine 2004. na tekuće održavanje uložili su 3,5 miliona evra.

Otud se postavlja pitanje zašto je pravni tim Karađorđevića podneo zahtev, ako je jasno da za sada ne postoji pravni osnov, jer poseban zakon o dvorskom kompleksu na Dedinju nije donet?

- Znamo mi za tu odredbu, ali je ona u koliziji sa važećim odredbama kojima se precizira rok za sve građane do kojeg treba podneti zahtev za povraćaj imovine. I o toj koliziji treba da raspravlja pravna struka. Svima nam je jasno da zakon nije u funkciji zaštite građana, već u funkciji zaštite javnog državnog interesa - odgovara Dragomir Acović, član Krunskog saveta.

A. Čukić
Baština Karađorđevića: Crkva dvorskog kompleksa

Pre desetak godina pravni tim princa Karađorđevića je predložio poseban zakon o dvorskom kompleksu, ali ga nijedna vlada nije uzela u razmatranje.

Odluka na ledu

Strahinja Sekulić kaže da ne zna kada će država doneti zakon o dvorskom kompleksu kako bi se konačno rešio status ovog imanja u elitnom delu Beograda - da li će se eventualno vratiti u vlasništvo potomcima kralja Aleksandra Prvog ili će oni i dalje biti samo njegovi korisnici i da li će zbog toga dobiti i neko obeštećenje?
- Država će u svakom slučaju sagledati problem sa svih strana, jer to je kompleksan predmet - uveren je Sekulić.

Suština je bila da se dvorski kompleks njemu, kao starešini Dvora Karađorđevića, da u trajno i nasledno korišćenje, sa svim pokretnim stvarima. Dakle, tada se nije tražio povraćaj vlasništva nad dvorskim kompleksom, već njegovo trajno korišćenje.

Takođe je njegov pravni tim predložio da država snosi troškove investicionog održavanja kompleksa, kao i troškove tekućeg održavanja Belog dvora, dok će sam prestolonaslednik snositi isključivo troškove tekućeg održavanja Starog dvora. U stvarnom životu, većina predloga iz ovog neusvojenog zakona je i realizovana.

Bogatstvo od Cetinja do Bleda

Pored dvorskog kompleksa na Dedinju, kraljevi potomci u Beogradu potražuju dve kuće koje su u međuvremenu porušene da bi nikle višespratnice. Traže još jednu kuću, vilu i dva placa u Rakovici.
Očekuju i da im se u Topoli vrati električna centrala, bolnica, stari Karađorđev konak i Prva srpska kasarna, kao i kraljevske livade u Sokobanji. Kralj je bio i vlasnik zlatnih i rudnika lignita, a imali su laboratoriju za preradu zlata Neresnica, kao i fabriku za preradu zlatne rude u Glogovici.
Karađorđevićima su takođe oduzete štedne knjižice, obveznice, akcije, novac, sanduk sa dragocenostima, kao i izuzetno vredna biblioteka. Poznato je da je među 35.000 knjiga iz dvorske biblioteke, koje su prebačene u Narodnu biblioteku Srbije, bio i original rukopisa "Gorskog vijenca".
Naslednici kralja Aleksandra Prvog i kraljice Marije u Crnoj Gori potražuju posed sa vilom u Miločeru, kompleks dvorca Ljeskovac u Rijeci Crnojevića i kuću na Cetinju. Kralj i kraljica su u Sloveniji imali električnu pilanu, zatim vilu "Bled", rezidenciju u Mezaljki, kao i posede u Gornjoj i Donjoj Radovni.
U Sloveniji su doneli zakon po kom jedino Karađorđevići nemaju pravo na restituciju, a Slovenija je članica EU i na to niko u Briselu nije reagovao. Vlasti u Crnoj Gori tvrdile su da su spremne na novčano obeštećenje, ali to nisu učinile.

Spomenik kulture

M. Karović
Dragomir Acović

Acović smatra da je to posledica nepostojanja političke volje da se status dvorskog kompleksa reši. S njim je saglasan i profesor Pravnog fakulteta, takođe član Krunskog saveta Dragoljub Kavran.

- Mi smo pokazali džinovsko strpljenje. Tri ili četiri parlamenta su dobili naš predlog zakona, ali su ga svi ignorisali. Očigledno je da ona manjina koja je 1944. zavladala i dalje svojom ideologijom drži Srbiju - kaže profesor Kavran.

Pre četiri godine, Vlada Srbije dostavila je Skupštini Predlog zakona o dvorskom kompleksu na Dedinju, ali on nije prošao zbog protivljenja poslanika Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenada Čanka i Socijaldemokratske stranke Srbije Rasima Ljajića.

Zbog odijuma javnosti da se od državnih para izdvaja pozamašna suma novca za održavanje dvorskog kompleksa u kojem živi Aleksandar Karađorđević s porodicom, Vlada Srbije je pokušala to pitanje da reši tako što bi država direktno plaćala troškove Gradskom zelenilu ili Zavodu za zaštitu spomenika kulture. S obzirom na to da zakon nije prošao, država je nastavila da uplaćuje novac na račun fondacije Dvorski objekti za infrastrukturno održavanje dvorskog kompleksa, jer se on tretira kao spomenik kulture.

Subota 30.01.2016. 18:26
Najbolje postupao Slobo prema ovim idiotima: Nije ´im dao da udju u Jugoslaviju...
Subota 30.01.2016. 21:08
Ma odkud će im vratiti,pa gde će bičkaroši koji su zaposeli Dedinje.
Subota 30.01.2016. 19:05
Njima bi najbolje bilo da promene prezime i da prestanu da brukaju slavnog pretka... U stvari - da prekinu lanac naslednika koji ga brukaju...
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
škorpija24. 10. - 22. 11.
Nečije namere ne zvuče dovoljno iskreno, stoga pažljivije analizirajte osobu koja plasira neobičnu priču. Kada situaciju na poslovnoj sceni posmatrate sa različitih aspekata, biće vam jasnije na koji način treba da rešavate svoje dileme. Komentari koje čujete od bliske osobe deluju pozitivno na vaše samopouzdanje.
DNEVNI HOROSKOP
blizanci22. 5. - 21. 6.
Delujete optimistično i očekujete pozitivne odgovore. Međutim, trenutna situacija na poslovnoj sceni ne zavisi prvenstveno od vaše volje ili uticaja. Pravilno procenite redosled poteza i nemojte dozvoliti da vas neko preduhiti. Važno je da pažljivije birate reči koje izgovarate pred svojim partnerom koji je nervozan.
DNEVNI HOROSKOP
bik21. 4. - 21. 5.
Budite promišljeni pred osobom koja vas je zaintrigirala svojom pojavom ili pričom o poslovno finansijskoj saradnji. Konsultujete svoje saradnike, pre nego što donesete neku zvaničnu odluku. Više glava potencijalno može da smisli bolje rešenje. U susretu sa voljenom osobom, trebate uživati u ljubavi.
  • 2024 © - vesti online