Александар Карађорђевић: Помагао сам опозицији у рушењу Слободана Милошевића .
Престолонаследник Србије Александар Карађорђевић дао је интервју за загребачки Јутарњи лист на дванаест страна, а такву пажњу хрватској јавности и медијима ретко ко добије. С друге стране, сличан текст с легитимним наследником трона Србије у његовој земљи никада није објављен!
Старешина породице Карађорђевић отворено прича о детињству, љубавима, породици, распаду Југославије и немогућности да се у њу врати, као и о боравку Тита у његовом дому у време док је на власти у земљи била КПЈ.
У дворски комплекс престолонаследник Александар ИИ Карађорђевић уселио се 17. јула 2001. и то је од тада његова службена резиденција. Након 1945. користио га је Јосип Броз Тито, а касније је служио као резиденција светским државницима кад би посетили Београд.
Александар ИИ отворено је причао како је преживљавао и од чега је живео док је био у изгнанству.
– Бавио сам се оглашавањем. Моје су фирме имале седишта у Лондону, Рио де Жанеиру и Њујорку. Касније сам се окренуо осигурању, па банкарству и транспорту – каже он.
У тим годинама састајао се с многим успешним бизнисменима, глумцима, уметницима, особама из јавног живота, али и с важним политичарима.
– Ако ме питате за важне људе које познајем, лични утисак на мене оставила је краљица Елизабета, од ње се има шта научити. Па шпански крај Карлос, који сад пролази кроз тешко раздобље свога живота. Лично ме импресионирао Нелсон Мандела и наравно, Роналд Реган, али и Маргарет Тачер. Након распада Совјетског савеза, Регану, с којим сам се сусретао, честитао сам јер је то означило крај “царства зла”, како је он називао СССР. Али моје посебне симпатије иду према Махатми Гандију, великом политичару и још већем човеку – прича престолонаследник Александар.
Он у овом интервјуу истиче да је увек помагао српској опозицији у рушењу Милошевића, као и да је у Будимпешти 1999. организовао скуп антимилошевићевске коалиције. Како каже, користио је своја бројна инострана познанства, лобирао и припремио још два велика скупа на којима су договаране акције за уклањање с власти Слободана Милошевића. Оба су одржана 2000. године: један у Бања Луци, други у Атини.
За своја три сина принц Александар каже да им је главни задатак како да сами зарађују за живот јер “не ваља када се све добија на сребрној тацни”.
– Најстарији син Петар ради као графички дизајнер, Филип је у банкарству, а Александар у интернетском бизнису. Петар и Филип су у Великој Британији, а Александар у Шпанији – објашњава он.
Александар ИИ присећа се и дешавања 1980, кад је умро доживотни председник СФРЈ који је њему и његовој породици одузео држављанство и имовину.
– Кад је Тито умро у мају налазио сам се у Вашингтону и написао сам отворено писмо за “Неw Yорк Тимес”. Рекао сам како знам да нема наде да се ускоро вратим у земљу, због чега сам био врло тужан. Отац ми је умро десет година пре тога у Денверу, убили су га носталгија и алкохол. Дакле, и кад је Тито отишао 1980. нисам се надао да је близу дан кад ће се моја породица моћи вратити у Југославију – прича Карађорђевић.
Престолонаследник Србије Александар ИИ открива да у Двору постоји тзв. “соба шапутања” у којој је краљ Александар И водио најповерљивије разговоре.
– Био је силно неповерљив, па је тражио да се у један од зидова те малене собе угради фонтана како би жуборење воде створило звучну завесу и онемогућавало да ико чује оно о чему краљ разговара. Тик до те собе сала је с билијаром, те омања просторија са шаховском гарнитуром. Ту је и први приватни биоскоп на Балкану, у којем је Тито, кад Нешто касније, када нас престолонасљедник сваке вечери гледао своје омиљене вестерне – каже он.