Da li je Đakovica i dalje zabranjeni grad za Srbe?
Oko 50 raseljenih Srba iz Đakovice došlo je u sredu ujutru organizovano na KiM sa namerom da u manastir Uspenja presvete Bogorodice donesu badnjak.
Raseljeni Srbi iz Đakovice prisustvuju u manastiru Visoki Dečani službi posle čega bi trebalo da posete grad iz kojeg su proterani 1999.
Predsednik Udruženja Đakovčana Đokica Stanojević izjavio je da je neizvesno da li će uspeti da obiđu crkvu koja se nalazi u Srpskoj ulici u Đakovici zbog najavljenog protesta tamošnjih Albanaca koji se protive povratku Srba u grad.
Stanojević je dodao da će ponašanje Albanaca i reakcija policije pokazati da li je Đakovica i dalje "zabranjeni grad za Srbe" istakvši da je namera raseljenih da obeleže veliki hrišćanski praznik u svom rodnom gradu bez namere da bilo koga provociraju.
Autobus sa raseljenim Srbima iz Đakovice je do Dečana došao u pratnji Kosovske policije, a sa rasljenima je i predsednik Srpske liste Slavko Simić.
Pročitajte još:
* "Srbe sa Kosova nisu proterali Albanci već SAD i EU"
* "Žele da izbrišu pravoslavlje"
* Srbi došli na slavu, policija jedva sprečila Albance da ih ne linčuju
Raseljeni Srbi iz tog grada već dve godine ne mogu da obiđu manastir i obeleže Božić, jer se tome protive pojedini lokalni Albanci koji su i prošle i pretprošle godine kamenovali autobuse sa raseljenim Srbima.
U Đakovici je nekada bilo oko 12.000 Srba, a danas su preostale samo četiri srpske monahinje.".