"Svako svrstavanje Srbije u NATO je na antiruskim pozicijama"
Srbija nikada nije imala konflikt sa Rusijom, a svako svrstavanje u NATO sada je izrazito na antiruskim pozicijama, rekao je vojni analitičar Miroslav Lazanski. Prema njegovim rečima, klasična neutralnost zemlje, kao iz udžbenika, danas ne postoji, a kada je reč o NATO savezu on se direktno konfrontira sa Rusijom.
- Vašington neće dozvoliti da se Rusija uzdigne na nivo nekadašnjeg Sovjetskog saveza, neće dozvoliti uspon političke i ekonomske super-sile na prostoru SSSR-a - rekao je Lazanski u Beogradu na konferenciji "Bezbjednosni izazovi Srbije u 21. veku".
On je podsetio da, kada je reč o prijemu u NATO, sve članice tog saveza, primera radi, moraju da idu u Avganistan, sviđalo im se to ili ne.
Pročitajte još:
* "Moraćemo pod NATO kišobran"
Lazanski ističe da Istok i Zapad treba ostaviti da se sami mire, bez Srbije.
- Srbija danas vodi aktivnu i pametnu spoljnu politiku i ima izbalansiran odnos, zalaže se za dobru saradnju sa svima - rekao je Lazanski.
On kaže da je za Srbiju važno i koliko košta prijem u NATO, dodajući da je potrebno da se u vojni budžet izdvaja 2,2 odsto BDP-a.
Lazanski smatra da Srbija neće ući u EU i NATO dok formalno-pravno ne prizna samoproglašeno Kosovo.
Predsednik Samostalnog DSS-a Andreja Mladenović rekao je da bi donošenje zakona o vojnoj neutralnosti u Srbiji možda bio dobar put, a da se ostavi mogućnost građanima da se na referendumu izjasne da li su za ulazak zemlje u neki vojni savez ili za neutralnost.
Predsednik stranke "Treća Srbija" Miroslav Parović istakao je da je za Srbiju važno da danas neguje i aktivnu neutralnost. On je ocenio kao dobru ponudu Rusije da Srbija nabavi PVO sisteme i helikopterske jedinice u svrhu bolje opremljenosti i za odbranu zemlje.
- Potrebno je da zemlja bude spremna za odbranu, da može da deluje i protiv terorizma, a da pritom bude i neutralna - istakao je Parović.
Član Predsedništva "Narodne mreže" Vladan Glišić kaže da neutralnost sama po sebi nije dovoljna, imajući u vidu izazove koji predstoje Srbiji, te da je potrebno usvojiti ozbiljnu nacionalnu strategiju o ovom pitanju.
Konferencija je održana povodom osam godina od usvajanja rezolucije u Skupštini Srbije kojom je proglašena vojna neutralnost Srbije u odnosu na postojeće vojne saveze.