"Ako se Srbija duboko integriše u EU, Rusija će..."
Visoki funkcioner vladajuće Jedinstvene Rusije Sergej Železnjak dao je intervju koji je objavljen na sajtu ove stranke, a u kome se osvrnuo na odnose sa Srbijom, ali i na to kako Moskva vidi odnose Beograda sa NATO alijansom, ali i procese evrointegracija koji su u toku.
Ovaj ruski političar najpre se osvrnuo da želju Srbije da pristupi Evropskoj uniji.
- Pre svega, integracija u bilo kakve saveze, kao i bilo koja druga pitanja u vezi sa spoljnom politikom neke države, treba da se reše unutar te zemlje, bez mešanja stranih sila. Naravno, neizbežno je i da se prilikom donošenja svih važnih odluka poštuje i volja građana - rekao je Železnjak.
Pročitajte još:
* Vučić u problemu: Amerika i Rusija žele da nam kroje vladu
Kako je istakao, postoji uslov za članstvo koji Srbija nikako ne bi smela da prihvati, a to je priznavanje nezavisnosti Kosova i Metohije.
- Partija Jedinstvena Rusija pruža veliku podršku svojim partnerima u Srbiji, i to, kako vladajućoj partiji, tako i opozicionim snagama u sprovođenju politike koja je isključivo u interesu građana - rekao je Železnjak.
Govoreći o odnosima njegove zemlje sa Srbijom, Železnjak je istakao da će Rusija verovatno biti prinuđena da preispita niz sporazuma sa Srbijom, "ukoliko se Beograd duboko integriše u EU".
- Moskvi je jasno da ćemo, ukoliko dođe do duboke integracije naših srpskih partnera u EU, morati da preispitamo niz sporazuma koji postoje između naših zemalja. Taj potez biće neizbežan, kako bi Rusija zaštitila svoje ekonomske interese - rekao je Železnjak.
On je izrazio zabrinutost zbog sve većeg prisustva NATO-a na Balkanu, pa i u "bratskoj Srbiji".
- Crnu Goru žele pošto-poto da uvuku u Alijansu, uprkos protivljenju većine građana. Što se Srbije tiče, Rusija poštuje opredeljenost za vojnu neutralnost zemlje, i podržaće sve napore Beograda u očuvanju te politike - rekao je on.
On je istakao i da je jako važno da puteve i metode daljeg jačanja neutralnosti, uključujući i ideju fiksiranja te činjenice u Ustavu, kao dugoročnu garanciju neulaska Srbije u NATO, odrede srpske političke snage bez bilo kakvog pritiska spolja.