Persa dobra kad ponestane "velikih" tema
Političari, neposredno zaduženi i odgovorni za Srbe na Kosovu, uglavnom se sete njihovih muka kada istroše profitabilnije teme sa kojima se, bez obzira na funkciju i znanje, "razbacuju" po medijima.
Tako je i skandalozni sudski proces protiv Perse Stojković (75) iz sela Paralovo kod Novog Brda došao do ušiju nadležnih tek kada je apsolviran Brisel i ostale "velike" teme.
Sud u Gnjilanu, bez znanja Perse i njenog sina Dragana, osudio je ovu staricu za remećenje javnog reda i mira, jer je iz svoje bašte isterala stoku čiji je vlasnik Gani Ibiši. On ju je tada udario štapom.
Da stvar bude bizarnija, Persa nije dobila šansu da se brani, već je za presudu saznala tek kad joj je kosovska policija u cik zore došla na vrata i saopštila da mora da plati 50 evra kazne ili odleži tri dana u zatvoru.
Pročitajte još:
* Persin slučaj dokaz nepostojanja pravnog sistema na KiM
* Dobila batine, a mora u zatvor?!
* Srpskim opštinama 2,5 miliona evra
- Neću, vala, da platim, nek me stave u aps ako ih nije sramota - izjavila je Persa početkom decembra za "Vesti".
Kancelarija za Kosovo i Metohiju oglasila se dve nedelje kasnije ocenivši da je to "tužan dokaz" nedostataka pravnog sistema na KiM, da je Persa "sasvim očigledna žrtva nasilja i bahatosti".
Kancelarija nije objasnila zašto joj je trebalo toliko dugo da se oglasi. A kada su svi mediji u Srbiji preneli vest, Persi su u goste došli zamenik kosovskog premijera Branimir Stojanović i zamenik ministra pravde Kosova Nusret Hodžaj. Stojanović je okupljenim novinarima rekao:
"Iza svakog našeg pojedinačnog čoveka, gde god on živeo, u najzabačenijem selu, gde je ostao po neki naš čovek, neka znaju da iza svakog tog čoveka stojimo svi mi zajedno."
Pravilo i izuzetak
Srbi pred kosovskim sudovima imaju na desetine hiljada spornih slučajeva. Kada će političari i o tome početi javno da govore, ne čekajući da ih medijski poslenici podsećaju i "slikaju" svaki put kada oni reše da nešto učine?!
Jedan od retkih koji neprestano obilazi povratnike na Kosovu i one koji su tu ostali da žive jeste Dalibor Jevtić, ministar za povratak i zajednice. Iz njegovog kabineta stalno stižu saopštenja o tim posetama. Izgleda da je jedini shvatio poentu!
Kako tu poruku da razume Radomir Vučković iz Gnjilana čije je vlasništvo od 4,5 hektara u selu Vrbica uzurpirano, dok on živi u prostorijama nekadašnje zemljoradničke zadruge u Šilovu? Isti sud u Gnjilanu tvrdi da uzurpatori ne postoje, dok istovremeno N. N. uzurpatori dobijaju subvenciju od kosovskog ministarstva poljoprivrede da gaje pšenicu i kukuruz na Radomirovoj zemlji?!
Ko će da se bavi slučajem Slavice Đorđević iz Prizrena, koja živi kao podstanar u Novom Sadu? Ona je dobila spor pred kosovskim sudom, ali u posed imovine može samo ako plati 19.500 evra.