Dolar može da potopi Srbiju
Američka Uprava federalnih rezervi (FED) podigla je kamatne stope nakon sedam godina rekordno niskog nivoa. Ovu meru je FED držao kako bi jeftin novac bio dostupan kompanijama u okolnostima strašne recesije i anemičnog privrednog oporavka.
Ali, sada je ekonomija SAD na stabilnim nogama i FED je odlučio da podigne kamatnu stopu za četvrt poena u rasponu od 0,25 do 0,5 procenata i najavljuje se "dalje postepeno povećanje".
Jasno je da će cena dolara skočiti i da se to neće odraziti naročito na američki izvoz, ali hoće na one koji duguju u dolarima. Njihov dug će rasti.
Fiskalni savet Srbije konstantno je ove godine upozoravao na opasnost koja državi preti zbog jačanja dolara jer to onda povećava javni dug zemlje u toj valuti.
Kajanje zbog Telekoma?
Namera Vlade Srbije je bila da delom novca od prodaje Telekoma Srbije refinansira skupe kredite i restrukturira obaveze izraženih u dolarima, ali je prodaja propala pa se postavlja pitanje ima li srpska vlada drugi plan da promeni nepovoljnu strukturu duga. Koliko god da je ponuda za Telekom bila nezadovoljavajuća, s novim dolarskim izazovom odluka Vlade Srbije bi danas gotovo izvesno bila drugačija.
Poslednji podaci Fiskalnog saveta pokazuju da je javni dug na kraju novembra premašio 25 milijardi evra i iznosio približno 76,5 odsto bruto nacionalnog dohotka. Računica je jasna, ukupan dug države koji je izrađen u dolarima iznosi oko 8,7 milijardi dolara, odnosno 7,1 milijardi evra, ali posle jačanja dolara obaveze izražene u evrima porasle su za 500 miliona evra. I sad će ta brojka još porasti! Tome treba dodati i činjenicu da je političko-finansijska kriza u Grčkoj samo letos Srbiju koštala 100 miliona evra.
Srpska dugovanja u američkoj valuti čine čak 32,63 odsto ukupnih obaveza Srbije prema inostranstvu.
Da je stvar ozbiljna svedoči i zabrinutost premijera Srbije Aleksandra Vučića koji je rekao da se odluka Američkih federalnih rezervi o podizanju kamatnih stopa neće dobro uticati na srpski javni dug.
- Neće dobro biti, novi rast dolara povećaće javni dug Srbije - kazao je Vučić.
Predsednik Fiskalnog saveta dr Pavle Petrović je nedavno upozorio da je jačanje dolara u odnosu na evro samo u novembru za 3,6 odsto povećao srpski dug za 300 miliona evra, a do kraja godine za 500 miliona.