Budžet Srbije: Trećina milijarde tajnim korisnicima
Budžet Srbije za 2016. je pun rizika koji se mogu obiti o glavu građanima. Uz to je i netransparentan kad je reč o novcu koji država namerava da podeli stranim investitorima, zaključuje Fiskalni savet.
- Ne vide se obaveze prema strancima. Nema čak ni spiska preduzeća kojima će novac biti podeljen, već samo ukupna masa subvencija. Ranije smo imali taksativno navedeno koliko kome ide. Toga u budžetu sada nema i zato je državni račun korak unazad - zaključuje Pavle Petrović, predsednik Saveta.
Reč je o bezmalo 300 miliona evra za koje se ne zna kome će otići.
- Imamo skoro 300 miliona evra za dve krupne stavke koje nisu razbijene i ni ne znamo šta stoji iza toga - rekao je Petrović.
Bez rebalansa posle 43 godine?
Premijer Vučić je poručio da će građani dobiti dobar, izbalansiran budžet, da je u pitanju ozbiljan i odgovoran budžet, kao i da prvi put posle 43 godine neće biti rebalansa. Zaboravio je, međutim da je i Koštunica u vreme dok je vodio Vladu Srbije "uknjižio" godinu bez rebalansa.
Pored toga, Savet ističe da su mere štednje ostvarene povećanim akcizama i smanjenjem plata i penzija iscrpljene, te da se državni rashodi moraju dalje smanjivati a da se iz budžeta ne vidi kako će to biti ostvareno. Štaviše, ako premijer Aleksandar Vučić bude održao reč i dogodine poveća plate i penzije, to će poništiti sve rezultate konsolidacije javnih finansija, a možda i ugroziti sporazum sa MMF.
- U aranžmanu je MMF jasan - ako se povećaju plate i penzije taj novac se mora nadomestiti na drugom mestu, a to drugo mesto se u budžetu ne vidi pa nije nerealno da sporazum bude ugrožen - dodaje profesor Petrović.