Zašto se nisu čule (najavljene) sirene u centru Beograda?
U širem centru Beograda danas (5. avgust) u podne nisu se oglasile sirene u znak pošte prema svim stradalim i prognanim Srbima, kako je najavljeno.
Srbija je danas, tačno u podne, minutom ćutanja, crkvenim zvonima i sirenama obeležila Dan sećanja i odala počast stradalim i prognanim Srbima. Povodom Dana sećanja sirene su se u podne oglasile u pojedinim delovima Beograda, ali ne i u centru grada.
Drugi čovek grada Goran Vesić je, na pitanje novinara zašto nema sirena, odgovorio da ih on, istina, nije čuo ispred Gradske skupštine, gde su zaposleni u upravi grada odali poštu žrtvama akcije "Oluja" minutom ćutanja, ali da ih je "čuo negde u daljini".
Pročitajte još:
* Parastosi za stradale Srbe: "Bio je to bljesak mržnje"
* Nikolić: Hrvatska paradom poručuje Srbima da se ne vraćaju
I ministar Aleksandar Vulin, koji je prisustvovao parastosu u Crkvi Svetog Marka na Tašmajdanu, primetio je da se sirene nisu oglasile i konstatovao da je očigledno da ne rade, dok je odsustvo crkvenih zvona objasno radovima koji se trenutno izvode na crkvi u Tašmajdanskom parku.
U Gradskoj skupštini Tanjugu je rečeno da sirene nisu u njihovoj nadležnosti, već da o tome brine Sektor za vanredne situacije MUP-a Beograd.
S druge strane, Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da se na teritoriji Beograda od planiranih 68 oglasila 51 sirena i da izgradnju i održavanje sistema za uzbunjivanje finansiraju jedinice lokalne samouprave.
MUP saopštava i da je od 985 planiranih sirena za današnje aktiviranje na teritoriji Srbije odreagovalo 728.
MUP navodi da je obaveza lokalnih samouprava da vrše izradu akustičkih studija, planiranje i razvoj sistema, kao i popravku, odnosno održavanje sirena za javno uzbunjivanje, dok je zadatak Sektora za vanredne situacije da organizuje i vrši aktiviranje sistema.