"Lekovito je govoriti o fašizaciji sa Hrvatima"
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin izjavio je u utorak da je za odnose Srbije i Hrvatske lekovito govoriti o fašizaciji političkog života.
- Lekovito je za odnose Srbije i Hrvatske govoriti o fašizaciji političkog života, lekovito je govoriti da se na stadionu pojavio kukasti krst i da čitav stadion viče - za dom spremni. Mislim da je to pomoć prijateljima u Hrvatskoj kada im kažemo da smo spremni da se zajedno borimo protiv fašizacije - rekao je Vulin za RTS.
On je dodao da nije nekulturno govoriti istinu, ali da je nekulturno i nedomaćinski kada se na ulazu u Jadovno, jednu od najstrašnijih jama u istoriji civilizacije, okupi "više stotina povampirenih ustaša koje smatraju da jama nije bila dovoljno puna".
Upitan za njegovu izjavu o Alojziju Stepincu, Vulin je rekao da je on samo postavio pitanje - da li je moguće da neko ko je bio zvanični vrhovni vikar, vojni sveštenik, komandant vojnih sveštenika, može da bude svetac.
- Samo se onda pitam šta je sa dušama koje su pobili isti ti. Probajte da zamislite da bilo koji svetski zvaničnik ode u Mauthauzen ili bilo koji drugi koncentracioni logor Nemačke, položi venac na spomenik pobijenim ljudima, a onda sa njihovog groba ode do groba komandanta logora i položi isti taj venac. Ne bi išlo - rekao je Vulin.
Park mira
Upitan šta je u interesu Srba kada je u pitanju Park mira, Vulin je rekao da je to da se sačuva bezbednost i mogućnost komunikacije.
- Nije u pitanju da li će tu biti dve ili tri žardinjere, već kakvo će biti kretanje i kakva će biti kontrola tog kretanja. I sada se prešački most može preći, a na još dva mosta može automobiliom i kamionom. I sada postoji sloboda kretanja, a kako će se kontrolisati to treba da se reši, da se ne desi da idioti izađu sa noževima i izbodu dete.
Premijer ne reaguje dobro na pritiske
Premijer Srbije Aleksandar Vučić nije čovek koji dobro reaguje na pritiske i koji popušta i uradiće samo ono što je u interesu srpskog naroda, rekao je Aleksandar Vulin.
Vulin je za RTS uoči razgovora u Briselu rekao da je pritisak ogroman, ali da će Vučić uraditi samo ono što je u interesu srpskog naroda.
- A nama jeste u interesu da rešimo probleme na Kosovu i Metohiji, zato smo potpisali Briselski sporazum, ali i Priština ima određene obaveze, kao što je Zajednica sprskih opština - rekao je Vulin.
On je dodao da ga nije iznenadila ponuda Prištine da ZSO funkcioniše kao nevladina organizacija, navodeći da Priština uvek pokušava da smanji naš pregovarački kapacitet i da uvek izlazi sa neprihvatljivim ponudama.
Slučaj Orić
Upitan za izručenje Nasera Orića, Vulin je rekao da ga Srbija ne bi tražila da ne misli da ima dokaza i da ne misli da pravda treba da bude ista za sve žrtve.
- Čitav region treba da sledi primer našeg premijera. Kada bi svaki od vođa svih naroda koji žive na prostoru bivše SFRJ i koji su učestvovali u sukobima bar jednom otišao na pomen drugom narodu i poklonili se nevinim žrtvama eto nama mira - kazao je Vulin.
Na pitanje da li će premijer Aleksandar Vučić otići u Srebrenicu, Vulin je istakao da to ne zavisi od njega, te da je on pokazao volju i spremnost da tamo ode.
- Da li će Bošnjaci to razumeti, nadam se i verujem da hoće, kao što mislim da čitav region to treba da uradi. Nemojte da mirite mrtve, mrtvi su rekli sve o sebi, nama treba mir za žive - poručio je Vulin.
Loše čuvana granica sa makedonske strane
Vulin je rekao i da je granica sa makedonske strane veoma loše čuvana, a da Srbija radi najviše što može kako bi bio sprečen ulazak migranata na njenu teritoriju.
Vulin, koji vodi Radnu grupu za rešavanje problema mešovitih migracionih tokova u Srbiji, rekao je da je MUP svakako najznačajniji u tom procesu i da ulaže najveće napore kako bi bio sprečen ulazak migranata.
- Poslednji dogovor je da policije Mađarske, Austrije i Srbije patroliraju na granici Srbije i Makedonije. Bojim se da makedonske kolege nemaju kapacitet da kontrolišu granicu. Granica je sa njihove strane veoma loše čuvana - rekao je Vulin.
Pročitajte još:
* Kosovo je veći problem od Sirije
* "Makedonija podstiče prolazak azilanata, raste pritisak na Srbiju"
Dodao je da je Žandarmerija u ponedeljak uveče zaustavila 21 grupu sa blizu 400 ljudi i vratila ih u Makedoniju.
- Već se čuje da je naša granica dobro čuvana i ono što najviše možemo mi to i radimo - poručio je Vulin, dodajući da se sa Mađarskom razgovara kako ne bi došlo po postavljanja zida na granici sa Srbijom, a da će 1. jula biti održana zajednička sednica dve vlade.
- Ne možemo mi da naredimo nekoj zemlji da uradi ovo ili ono, možemo da ih upozorimo na nešto što smatramo problemom. Ta reka migranata koja prolazi kroz Srbiju nije nešto što je Srbija izabrala, a nije ni glavni cilj migranata - naveo je Vulin.
Dodao je da niko u Srbiji od migranata nije ostao gladan, da nijedan od njih nije ostao bez obroka i zdravstvene nege, te da su standardi Srbije u tom pogledu često i viši nego u mnogim zemljama EU.