"Srbija da prizna Kosovo i da se odrekne Dodika"
Samo dan nakon što je premijer Aleksandar Vučić upozorio da Srbiju u narednih mesec dana čekaju važni datumi i teške odluke, iz Vašingtona se oglasio ekspert za Balkan Danijel Server sa zahtevima da priznamo Kosovo i distanciramo se od politike Milorada Dodika u Republici Srpskoj.
Server, koji je vrlo blizak američkom potpredsedniku Džou Bajdenu, zatražio je i da Srbija promeni neutralni stav u odnosima sa Rusijom i Zapadom ukoliko želi da napreduje u evroatlantskim integracijama.
- Srbija ima važnu ulogu u kreiranju bezbednosti u BiH i na Kosovu, gde živi dosta srpske populacije, o kojoj Beograd s pravom vodi računa. Milorad Dodik teži nezavisnoj Republici Srpskoj, ali to se neće dogoditi, i svi moraju biti svesni toga. Nezavisnost Republike Srpske značila bi potpuno islamizovanu BiH, koju ni Srbija ni Hrvatska ne žele za suseda - ocenjuje Server.
Šef predstavništva Republike Srpske u Vašingtonu Obrad Kesić kaže za "Alo!“ da nije iznenađen stavovima Servera pošto ih on zastupa zastupa već duže vreme.
- Što se mene tiče, uvek je bolje da Server nekog srpskog političara kritikuje nego da ga hvali, barem je tako što se tiče rada u skladu sa srpskim nacionalnim interesima.
Pročitajte još:
* Dodik: Na Srbima mnogi vežbaju
* Ponovo "kuva" na Balkanu: Nova kriza na pomolu?
Analitičar smatra da Srbija mora da se "otrgne od Dodika i njegove politike“, i govori da za to nema bolje prilike od 20. godišnjice masakra u Srebrenici, koja se obeležava u julu. Tada bi Vučić morao da se izvini u ime Srbije i izrazi duboko žaljenje zbog žrtava.
Što se situacije sa Kosovom tiče, stvari su trenutno u „povuci-potegni“ fazi. Uz savetodavnu ulogu Evropske unije, Beograd i Priština su uspeli da sklope određene dogovore i uspostave konsenzus oko osnivanja kosovskih institucija. Ipak, Server piše da delovi sporazuma još nisu u potpunosti implementirani, te da će njihovo kompletno ostvarivanje predstavljati značajan korak bliže članstvu Srbije u EU.
- Doći će dan kada će Srbija morati da prizna Kosovo kao nezavisnu i suverenu državu sa kojom će uspostaviti diplomatske odnose. Jedna od 23 članice EU koje su priznale Kosovo sigurno će blokirati ulazak Srbije u Uniju ukoliko ne prizna nezavisnost svoje nekadašnje pokrajine. Priznanje bi znatno smanjilo bezbednosne rizike, uzimajući u obzir da bi to značilo i povlačenje NATO trupa sa te teritorije. Srbija je zemlja koja je ponosna na svoju istoriju. Ali ono što tim ljudima treba jeste da se koncentrišu na budućnost. Za to imaju pregršt prilika - zaključio je Server.