Izbacuju Kosovo iz Ustava?
Premijer Aleksandar Vučić najavio je promenu Ustava do koje će doći u naredne dve do tri godine i to kao rezultat sveopšteg društvenog konsenzusa. On je negirao da se ovom poslu pristupa zbog Kosova, što bi, kako kaže, "mnogi hteli da dočekaju na nož".
- Moraćemo da menjamo Ustav zbog pravosuđa u pristupanju EU, poglavlja 23 i 24, kao i broja poslanika i mnogih dugih stvari - izjavio je premijer na RTS.
Samo u preambuli
Ustav Srbije usvojen je 2006. u vreme Vlade Vojislava Koštunice i u njemu se Kosmet pominje u preambuli u kojoj se navodi da je "Pokrajina Kosovo i Metohija sastavni deo teritorije Srbije" i da iz takvog položaja pokrajine slede i "ustavne obaveze državnih organa".
Deo opozicije koji brani Ustav smatra da iza ove najave stoji upravo ono što premijer negira - namera da se Kosmet izbaci iz najvišeg pravnog akta koji predstavlja poslednju branu u formalnom priznanju secesije južne pokrajine.
- Pritisci za promenu Ustava dolaze iz inostranstva, najviše iz EU i SAD, i pre svega se tiču Kosova. Zapravo njih jedino Kosovo i zanima, a da bi se to prikrilo pominju se kao razlozi reforma pravosuđa, smanjenje broja poslanika i slično - kaže za "Vesti" Slobodan Samardžić, predsednik Državotvornog pokreta Srbije.
Samardžić, koji predaje Evropske odnose i EU na Fakultetu političkih nauka, kaže da su razlozi za promenu Ustava netačni i nelogični.
- Nijedna država zbog evropskih integracija nije menjala svoj ustav, već tek kada zaključi ugovor o pristupanju, ako ustav nije u saglasnosti sa evropskim zakonima. Objašnjenje da bi Srbija menjala Ustav zbog promene pravosudnog sistema služi samo kao pokriće da se promeni odredba o položaju Kosmeta u Ustavu Srbije - dodaje naš sagovornik.
Pročitajte još:
* Vučić najavio brzinsku rekonstrukciju Vlade: "Dobar lider radi za zemlju, ne za sebe"
* Vučić: U SNS-u postoji ideja o smeni Jankovića. Neću je podržati!
Inače, SNS je u predizbornoj kampanji najavio da će broj narodnih poslanika u Skupštini Srbije biti smanjen sa sadašnjih 250 na 125 do 150. Da bi se to izvelo, neophodno je promeniti Ustav u kojem eksplicitno piše da Narodnu skupštinu čini 250 poslanika.