Srbija umorna od strpljenja
Četvoročasovni razgovor srpskog i kosovskog premijera Aleksandra Vučića i Ise Mustafe u Briselu okončan je bez značajnijeg dogovora u novoj rundi dijaloga Beograda i Prištine. Vučić je posle sastanka izjavio da je "ostvaren skroman napredak". Konkretno, postignut je samo dogovor da se otvore dva nova administrativna prelaza.
- Jedan od tih prelaza će biti prema Raškoj, a drugi u opštini Medveđa - objasnio je Vučić, dodajući da je otvaranje jednog od prelaza tražila beogradska strana, a drugog prištinska.
Koordinator Foruma za etničke odnose Dušan Janjić, međutim, tvrdi da su drugi po redu razgovori Vučića i Mustafe bili uspešni.
- Prema mojim saznanjima, njihova finalizacija će se videti početkom maja, kada će uslediti još jedna runda razgovora, i kada će se sve to rezultirati drugim okvirnim sporazumom o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine - kaže Janjić.
Zaustavljena privatizacija?
"Postigli smo dogovor da se zaustavi privatizacija firmi na severu Kosova, a u sklopu razgovora o povratku srpskih poslanika u kosovsku skupštinu", rekao je Vučić, ne precizirajući uzročnu-posledičnu vezu.
Na drugoj strani, Isa Mustafa je, nakon ove runde dijaloga, kazao da će predstavnici Srba sa severa Kosova od sada biti uključeni u proces privatizacije.
U izjavi za "Vesti" on tvrdi da je međunarodni pozivni broj "383" za Kosovo već gotova stvar, ali da će se svi iskoraci i u oblasti energetike i formiranja Zajednice srpskih opština naći u drugom okvirnom sporazumu, jer se nastoji da se izbegnu sektorski sporazumi, kao što je to bio slučaj u ranijoj fazi dijaloga kada se pregovaralo oko ličnih dokumenata, diploma ili katastra.
Beogradu je posebno stalo da se što pre načini napredak u pregovorima, kako bi u junu konačno moglo da bude otvoreno prvo poglavlje u pregovorima o članstvu Srbije u EU.
- Nama je jasno da ste se vi umorili od proširenja, ali smo se mi umorili od strpljenja - poručio je Vučić evropskim zvaničnicima u Briselu, ističući da je po prvi put u anketama u Srbiji zabeležen pad podrške evropskim integracijama.
Komesar za proširenje i susedsku politiku Johanes Han je nakon razgovora sa Vučićem rekao da se otvaranju poglavlja protivi grupa neodlučnih zemalja. Iako Han nije naveo o kojim zemljama je reč, javna je tajna da je prva među njima Nemačka, a da je slede Velika Britanija, Holandija i Belgija. Ove zemlje insistiraju da se prvo otvori poglavlje 35, koje je vezano za normalizaciju odnosa Beograda i Prištine.
Pakova: Nema novih uslova
Članica Evropskog parlamenta Doris Pak izjavila je juče na tribini u Novom Sadu da u naredne četiri godine neće biti proširenja EU, ali i da Srbija neće dobijati nove uslove.
"Nije tačna ni izjava Ivice Dačića o navodnim novim uslovima koje je postavila Nemačka", tvrdi Pakova. Ona kaže da deo odgovornosti za odnose Beograda i Prištine snosi i EU koja nije "izvršila dovoljno jak pritisak na svoje članice koje još nisu priznale Kosovo da to i učine".