Tomina drama nad Jadranom
Avion Vlade Srbije, kojim je predsednik Srbije Tomislav Nikolić sa državnom delegacijom putovao u Vatikan, u službenu posetu Svetoj stolici, morao je zbog kvara na motoru da se vrati i prinudno sleti na beogradski aerodrom.
Prema svedočenju putnika, motor je otkazao dok je falkon 50 leteo iznad Jadranskog mora. Savetnica predsednika za medije Stanislava Pak koja je bila u avionu, izjavila je da su u jednom trenutku bukvalno padali kao kamen.
U Beograd preko Jasenovca
Predsednik Nikolić planirao je da papi Franji pokloni reprint Dušanovog zakonika, kao i da kardinala Pjetra Parolina odlikuje Ordenom Republike Srbije na lenti. Srpsku javnost više interesuje da li će Nikolić ponoviti poziv papi da poseti Srbiju, koji je upućivao još Slobodan Milošević, a potom i sve vlasti od 2.000.
Papa, međutim, ne dolazi ako nema i poziv zvanične crkve, a poznato je da ga SPC još nije uputila. Često se ističe da put do Srbije papu vodi preko Jasenovca i poklonjenja žrtvama ustaškog zločina, a i kanonizacija kardinala Alojzija Stepinca je tačka sporenja.
- Samo zahvaljujući velikom profesionalizmu i izuzetnom umeću našeg pilota izbegnuta je tragedija. Verujte da sam još u šoku i, što se nas iz Predsedništva tiče, ubuduće ćemo koristiti redovne linije. Slavićemo ovaj dan kao drugi rođendan - rekla je Pakova.
U momentu kada je jedan motor u avionu okazao, falkon se nalazio na visini od od 10.000 metara, a propao je skoro dva kilometra.
Leteli smo po avionu
- Čulo se kao da je nešto puklo kad smo bili na 10.000 metara i onda smo počeli okomito da padamo nosom aviona nadole. To je trajalo nekoliko minuta. Onda su piloti uspeli da aktiviraju druga dva motora - ispričao je Oliver Antić, savetnik predsednika Srbije.
Antić ističe da su avionu svi bili prisebni, a posebno predsednik Tomislav Nikolić.
U Predsedništvu kažu da je ispoštovana procedura i da se avion bezbedno vratio na beogradski aerodrom "Nikola Tesla". Letelica sa državnom delegacijom poletela je sa istog aerodroma oko osam sati, a bilo je planirano da na aerodrom u Rimu sleti u 9.20. Do otkazivanja jednog od tri motora koje ima falkon došlo je negde oko devet časova.
- Letelica je postala nestabilna, tresla se, mi smo bukvalno leteli po avionu. Tvrdim da smo ostali živi samo zahvaljujući pilotu - posvedočio je savetnik predsednika Ivan Mrkić, a u avionu je bila i savetnica Jasmina Mitrović-Marić.
Zbog havarije poseta Vatikanu je otkazana, a predsednik Nikolić je odmah uputio pismo izvinjenja papi Franji. Predsednik je izrazio nadu da će se u najkraćem mogućem roku poseta realizovati, a već se vode razgovori kako bi se utanačio novi datum.
Blagoslov patrijarha
Nikolić je putovao u Vatikan na poziv pape Franje, a trebalo je da razgovara i sa državnim sekretarom Svete stolice kardinalom Pjetrom Parolinom, sekretarom Svete stolice za odnose sa državama nadbiskupom Polom Galagerom i šefom Odseka za Zapadni Balkan monsinjorom Henrikom Jakodzinskima.
Ostalo je nedorečeno šta je bio neposredni povod za poziv Nikoliću, ali je iz predsednikovog kabineta najavljeno da će šef srpske države papi preneti i "pojedine stavove Srpske pravoslavne crkve koji su od zajedničkog interesa". Dan pre odlaska u Vatikan, predsednik Nikolić bio je kod srpskog patrijarha Irineja od kojeg je i dobio blagoslov za posetu Svetoj stolici.
Ovo ne bi bio prvi susret Nikolića i pape, jer je predsednik Srbije bio na ustoličenju marta 2013. Odnosi Srbije i Vatikana su poslednjih decenija bili promenljivi, a Beograd ne može da zaboravi da je verska država prva priznala nezavisnost Hrvatske i Slovenije, dva dana pre nego što će to učiniti zemlje Evropske unije. Ipak, Vatikan je 1999. osudio vojnu intervenciju na tadašnju SRJ, a takođe nije priznao nezavisnost Kosova.
Kraj Avio-službe?
Petar Vojinović, urednik vazduhoplovnog portala TangoSix, postavlja pitanje da li će poslednji incident predstavljati kraj Avio-službe Vlade Srbije?
- Izjave koje odražavaju nepoverenje ljudi iz Predsedništva sasvim sigurno će ostaviti ozbiljnije posledice na Avio-službu. Neverovatan je niz od sedam većih incidenata u poslednjih pet godina od kojih su barem tri bili otkazi motora - napisao je Vojinović.
Zbog falkona i ranije otkazane posete
Službeni let u neizvesnost
Vladina Avio-služba raspolaže sa lir džetom iz 1991. godine i falkonom iz 1981. sa kojim je često bilo problema.
Tako je u decembru 2012. godine tada premijer Ivica Dačić krenuo falkonom na Kipar, ali je ustanovljen kvar, pa je delegacija čekala nabavku novog dela. Probleme sa istom letelicom imao je i tada potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić koji iz Ujedinjenih Arapskih Emirata morao da se vrati u Srbiju avionom šeika Muhameda bin Zajeda al Nahjana.
I bivši premijer Mirko Cvetković zbog kvara iste letelice svojevremeno nije otišao u Brisel na sastanak ministara ekonomije i finansija EU. Nešto ranije, decembra 2010. Cvetković je poleteo u službenu posetu Bugarskoj i morao je da se vrati nakon što je pilot detektovao nedozvoljene potrese.
Avgusta 2010. godine prilikom odlaska ministra odbrane Dragana Šutanovca u Bagdad, uoči poletanja uočen je kvar na motoru falkona koji je otklonjen. I Vuku Jeremiću, bivšem šefu srpske diplomatije, dogodilo se da je u povratku iz Pariza marta 2011. morao da čeka duže od tri sata, jer je pilot na pisti uočio kvar.