Sedam godina kosovske nezavisnosti: Siromaštvo, korupcija i masovni egzodus
Na sedmu godišnjicu nezavisnosti, Kosovo se po mišljenju analitičara našlo pred najvećim izazovom, sličnom začecima kriza i ratova s masovnim egzodusom stanovništva, piše prištsinska "Koha ditore".
- To se smatra suštinskim pokazateljem koji govori o neuspehu institucija - ocenjuje "Koha ditore".
Dnevnik navodi da na sedmu godišnjicu svog postojanja država još nije uspela da kako treba zaživi tri svoja osnovna stuba: skupštinu, vladu i sudstvo.
Analitičari kažu da je za sedam godina državnosti Kosovo zabeležilo jako mali napredak i mnogo neuspeha.
Pročitajte još:
* Život u Prištini za nas je nemoguć
* "Amerika je htela nezavisno Kosovo, sad neka prihvati izbeglice"
* Na srpsko-mađarskoj granici uhapšeno 290 Albanaca
* Priština mora da "zatvori" granice
Analitičar Behljulj Bećaj je podsetio da su od dana nezavisnosti sa relativno prihvatljivom brzinom formirani osnovni stubovi državnosti i tri stuba njene vlasti: skupština, vlada i sudstvo, uključujući i njihove formalne osnove.
Kao drugo, po njegovim rečima, Kosovo je izgradilo i lokalnu i centralnu javnu administraciju i zatim manje više kompletiralo sve normativne zahteve za početak normalnog funkcionisanja države. Međutim, zatim su počeli da se nižu neuspesi.
- Na žalost, sve to je u praktičnom sprovođenju potvrdilo nedostatke i nefunkcionalnost jer Skupština nije uspela da vrši funkciju kontrolora sprovođenje zakona, što će reći da kontrola nije uopšte funkcionisala - rekao je Bećaj.
Dnevnik "Zeri" piše da sedma godišnjica zatiče Kosovo u dubokoj ekonomskoj krizi, krajnjem siromaštvu, velikoj nezaposlenosti, sa kriminalom i korupcijom na najvišem nivou.
U svoj sedmi rođendan Kosovo ulazi bolno, jer ga je masovni egzodus teško "ranio", piše list.
Ocene ekonomskih eksperata pokazuje da je u poslednjih sedam godina od osamostaljenja privreda u padu.
Ibrahim Redžepi, direktotr Instituta "Straš", rekao je da svi pokazatelji beleže pad koji se odražava na rast nezaposlenosti i siromaštva.
- Sadašnji nivo rasta nije dovoljan za prevazilaženje velikih ekonomskih i socijalnih problema koji nastavljaju da se gomilaju. Na održavanje pozitivnog nivoa rasta uglavnom je uticao javni sektor koji je prvo karakterisao veliki broj stranih investicija koje su kasnije počele da se smanjuju - rekao je Redžepi.
Ipak, kako je dodao, struktura investicija nije bila dobra jer nije garantovala dugoročni razvoj uglavnom zbog fokusa koji je stavljen na putnu infrastrukturu.
- Istovremeno kao da su bili zaboravljeni ostali značajni sektori koji su mogli da utiču na kvalitet života, standard i zapošljavanje, kao što su obrazovanje, zdravstvo i poljoprivreda - rekao je Redžepi za "Kosova sot".